Васкршњи пријем у манастиру Ђурђеви Ступови

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије уприличио је, на Васкршњи понедјељак, 13. априла 2015, у манастиру Ђурђеви Ступови традиционални свечани Васкршњи пријем.

Васкршњи пријем у манастиру Ђурђеви Ступови

Пријем је одржан на други дан Васкрса у вечерњим сатима, а свечаности су се одазвале бројне званице, поред осталих, предсједник општине Беране Драгослав Шћекић и предсједник Скупштине општине Беране Горан Киковић са сарадницима, предсједници и чланови Црквених општина и Црквених одбора за изградњу и обнову храмова сјеверног дијела Епархије будимљанско-никшићке, бројно свештенство, монаштво, као и личности из привредног и културног живота Берана, Бијелог Поља, Андријевице, Плава, Мојковца, Рожаја.

Епископ Јоаникије је пригодном бесједом гостима честитао најрадоснији хришћански празник Васкрс.

Васкршњи пријем у манастиру Ђурђеви Ступови

"Сва твар празнује васкрсење Христово, весели се и радује овом празнику који има космички и наткосмички значај. Господ је дошао да спаси човјека, да спаси човјечанство, род људски; оваплотио се, примио нашу људску природу да би нас вратио на прави пут, да би нас усиновио Богу и Оцу Својим крстом и Својим васкрсењем, да би основао Цркву да у њу сви уђемо, у ту нову вјечну заједницу која изграђује сваку личност. Таква је заједница Цркве, она не гуши слободу, не спутава личности, него она гради, изграђује. Зато само, драга браћо и сестре, уобичајили да се сваке године, на овај свети и велики празник, саберемо, а најприродније и најљепше је да се сабирамо баш оваквим поводима, јер се сабирамо у име Божје, у име Божје љубави, која милује све нас."

Васкршњи пријем у манастиру Ђурђеви Ступови

"Ако је у име Божје онда је, истовремено, и у име човјечије, па је прави и најбољи начин да градимо међусобну љубав, да изграђујемо једни друге, да се боримо за спасење једни других, да сарађујемо на сваком добром и корисном дјелу. Тим лијепим поводом позовемо свештенство, црквене људе хришћане, наше власти, дјецу, омладину, а овог пута смо жељели да нашу свечаност мало проширимо овим музичким програмом, укључивши дјецу, младе таленте из Берана, јер нам дјеца увијек донесу радост; она имају нешто анђелски чисто што и нама одраслима треба“, казао је Његово Преосвештенство.

Васкршњи пријем у манастиру Ђурђеви Ступови

Он је захвалио гостима што су се, у радости и љубави, одазвали Васкршњем пријему, који се поводом највећег хришћанског празника, организује у манастиру Ђурђеви Ступови.

Васкршњи пријем у манастиру Ђурђеви Ступови

"Велика ми је радост да вас на овај свијетли празник поздравим у великој, древној немањићкој светињи и да вас подсјетим да ћемо ускоро, ако Бог да, прославити, још један значајан јубилеј. Као што смо прославили 800 година манастира Ђурђеви Ступови, требали би сви да имамо на уму да се приближава и јубилеј древне светосавске Епископије будимљанске, не заборавите, 2019.године. Надам се да ћемо до тада завршити градњу нашег Саборног храма и да ћемо имати тако дивне догађаје у граду Беранама."

Васкршњи пријем у манастиру Ђурђеви Ступови

"То говоримо са надом, уздајући се не само у људску силу и прегнућа, него, прије свега, у Божју помоћ, а Бог, опет, хоће да нам учини добро преко људи да би било што више љубави међу нама. То је Божји промисао, тако дјелује.
Ово је свечан и лијеп дан, да се у њему сретнемо, братски загрлимо и изљубимо да би било што више љубави, заједништва и разумијевања међу нама. Свима вам хвала на доласку и на вашој љубави. Драго ми је што су вечерас са нама предсједник општине Беране и предсједник скупштине општине Беране. Нека је свима срећан празник, нека васкршња радост обухвати све људе да прожме наша срца, наше душе, наше умове да просвети, да уђе у наше домове, да надахне ову дјецу, која расту да буду још бољи од нас“, поручио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.