Литургија и помен у Валамо-хутинском манастиру

У уторак 21. априла 2015, када се у Руској православној Цркви први пут по Васкрсу врше помени за преминуле и посјећују гробови, Његово Високопреосвештенство Митрополит великоновгродски и старосушки Лав служио је Литургију у Валамо-хутинском манастиру код Новгорода.

Литургија и помен у валамо-хутинском манастиру

Високопреосвећеном Митрополиту Лаву саслуживао је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, свештенство и монаштво новгородске Епархије и Епархије будимљанско-никшићке.

Литургија и помен у валамо-хутинском манастиру

На Литургији су одговарали хорови Преподобне мати Ангелине из Никшића и сестара Валамо-хутинског манастира.

Литургија и помен у валамо-хутинском манастиру

По завршеној Литургији одслужен је кратак помен на гробовима протојереја Лава и његове супруге Ксеније, који почивају на манастирском гробљу, а који су родитељи Митрополита Лава.

Литургија и помен у валамо-хутинском манастиру

За трпезом, коју су за све присутне припремиле игуманија Алексија са сестринством, хор Преподобне мати Ангелине пјевао је пјесме из Црне Горе и Србије и других крајева, чиме је одушевио све сабране. Посебно одушевљење изазвао је њихово извођење руских пјесама.

Литургија и помен у валамо-хутинском манастиру

На крају сабрања сви гости су добили пригодне поклоне од Митрополита Лава. По повратку из Хутина гости су обишли Велики Новгород и његове знаменитости, као што су Кремљ, храм Свете Софије, споменик Крштењу Русије и друге.