Лазарева субота и Цвијети молитвено прослављени у Никшићу

Празник Лазарева субота – Врбица прослављен је Светом Литургијом коју је у никшићком Саборном храму Светог Василија Острошког, служило свештенство овог архијерејског намјесништва.

Лазарева субота и Цвијети молитвено прослављени у Никшићу

Током светог богослужења причестио се велики број вјерног народа, учествујући у литургијском прослављању великог празника Цркве Божије, посвећеног васкрсењу Светог Лазара из Витаније, кога је Исус Христос васкрсао из мртвих послије четвородневног пребивања у гробу.

Истог дана свештенство никшићког намјесништва: протојереј-ставрофор Драган Крушић, јереји Данило Зиројевић, Миодраг Тодоровић, Никола Зечевић и Мирко Вукотић служили су вечерњу службу. Лазарева субота - Врбица празник је дјечје радости, па је и овогодишњој служби у Саборном храму Светог Василија Острошког присуствовао велики број дјеце, којима су дијељене освештане врбове гране и звончићи.

Лазарева субота и Цвијети молитвено прослављени у Никшићу

Свечана литија вјерног народа, предвођена свештенством, опходила је цркву. Сабраном народу празник је честитао свештеник Миодраг Тодоровић, архијерејски старјешина Саборне цркве.

"Пустите дјецу к мени, јер таквих је Царство небеско“, каже Христос, драга браћо и сестре, не мислећи, наравно. само на дјецу узрастом, него на дјецу срцем, јер дјеца у свом срцу не таје подозрења, не таје ружне помисли и рђава настројења као ми старији. Ми старији често знамо да кажемо за нешто да су то приче за малу дјецу, не знајући колико смо сами себе осудили, јер тиме нијесмо признали да наше срце и наша душа нијесу чисти. Када је Господ Исус Христос ушао у Јерусалим, послије васкрсења Лазаревог, управо су Га дјеца прије свих препознала, по незлобивости свог срца и био је дочекан са палминим гранчицама и поздравом "Благословен Који долази у име Господње“.

Лазарева субота и Цвијети молитвено прослављени у Никшићу

"Нека би био благословен овај дан и овај велики празник, да се сви помало угледамо на душом чисту, невину дјецу и будемо истинска незлобива дјеца Божја, јер само такви бићемо приправни за Царство небеско. Нека је срећан и благословен празник у вјекове вјекова“, казао је свештеник Тодоровић.

Свечано је у Саборној цркви Светог Василија Острошког било и на празник Уласка Господа Исуса Христа у Јерусалим, гдје су Литургију служили свештеници никшићког намјесништва и свештеномонаси наше Епархије.

Лазарева субота и Цвијети молитвено прослављени у Никшићу

Саборна црква Светог Василија Острошког је била испуњена вјерним народом, међу којима је било много дјеце. Велики и радосни празник Цркве Божје - Цвијети сабранима је честитао јереј Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки. У својој бесједи он је подсјетио на догађај уласка Господа Исуса Христа у свети град Јерусалим, који се збио недјељу дана прије Христовог васкрсења.

"Ево, данас, драга браћо и сестре, Христос улази у Јерусалим. Јуче васкрсава Лазара и објављује опште васкрсење, које ће се збити, а то опште васкресење долази са Христовим васкрсењем. Недјеља која нам предстоји, у којој Христос добровољно страда, чини да свако људско страдање има смисао, да је свако страдање Христово страдање. У овој недјељи Христос ће бити пљуван, затворен, руган и разапет, али све то носи димензију васкрсења“.

Лазарева субота и Цвијети молитвено прослављени у Никшићу

"А како ми да се спремимо да за недељу великих дјела Христових и празник ваксрсења Господа и Спаса нашег Исуса Христа, празник свих празника, празник над празницима, у коме се испуњавају сви празници које ми хришћани празнујемо, испуњава се наш живот и све што живот носи. Како да се спремимо па да будемо као ова дјеца која кличу "Осана Сину Давидовом“. Давно је речено за Јерусалим да је најљепши град на небу и на земљи, зато ми срца наша треба да претворимо у Јерусалим, у небески град, да из срца нашег говоримо „Осана Сину Давидовом“. Само чисто срце и човјек чисте душе је храм Духа Светог, најдивнији и најљепши храм, који је створен. Сваки храм који градимо у славу Божју је слика храма Божјег који треба да је у нама. Молитва, пост и службе, и ове које ћемо служити следеће недјеље, много лијепе и садржајне, помажу нам да наше срце буде небески Јерусалим, онај небески Јерусалим у који Господ хита. Дјеца су оно најдивније и најљепше што нам је Бог дао, она су искрени, једноставни у својој радости и својој љепоти, они истински славе Оца небеског, и ми смо позвани да будемо као дјеца“, поручио је свештеник Слободан Јокић.