Традиционални Божићни пријем у Ђурђевим Ступовима

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије уприличио је, поводом празника Рођења Богомладенца Исуса Христа, у уторак 8. јануара, на празник Сабора Пресвете Богородице, традиционални свечани Божићни пријем у катедралном манастиру наше Епархије Ђурђевим Ступовима.

Традиционални Божићни пријем у Ђурђевим Ступовима

Свечаности су се одазвали предсједници и чланови Црквених одбора из сјеверних општина Епархије, свештенство архијерејских намјесништава Берана и Бијелог Поља и многе личности привредног и културног живота Берана, Бијелог Поља, Андријевице, Плава, Мојковца. Преосвећени Епископ Г. Јоаникије поздравио је присутне, честитајући празник Рођења Христовог.

Владика је истакао да је она пјесма којом су анђели са неба прослављали рођење Исуса Христа, постала пјесма свих хришћана ево и до наших дана. Та пјесма се продужава, добија нове тонове и узводи нас у небеску радост, јер овалоћењем и доласком Господа у овај свијет „Вјечни је ушао у вријеме, Бестјелесни је постао тјелесан, Онај Кога небо не може обухватити дошао је међу нас из љубави према роду људском“.

“Богомладенац Христос ушао је у овај свијет, ушао је у вријеме, у наш живот да га испуни смислом, да нам да снаге да идемо Божјим путем, да носимо свој крст, савлађујемо искушења, да имамо љубави према Богу и ближњима својим, да нас обједини у својој Светој Цркви којој је Он темељ и основа, глава и живот, радост, утјеха и снага. Окупљајући се, прије свега, на светим богослужењима ми, хвала Богу имамо ту радост новог живота коју је донио Богомладенац у овај свијет, те новине осјећамо и доживљавамо и то је оно што прослављамо на нашим светим сабрањима, на црквеним празницима и увијек када се у име Божје сабирамо“, рекао је Епископ будимљанско-никшићки.

Традиционални Божићни пријем у Ђурђевим Ступовима

И ово традиционално Божићно сабрање у древној светињи Ђурђевим Ступовима, који ове године прославља велики јубилеј - 800 година постојања и јеванђељског дјеловања, је у име Божје, у име Богомладенца Христа, а то, према ријечима Његовог Преосвештенства, значи да ту новину носимо у својој души и уздижемо изнад наших људских слабости.

Традиционални Божићни пријем у Ђурђевим Ступовима

“Кад се поздрављамо оним ријечима “Мир Божји Христос се роди“ то значи да у себи носимо мир, Божански мир, небески мир који превазилази сваки ум, улази у наше душе, у наша срца, у наш живот. Драга браћо и сестре, ове године прослављамо велики јубилеј, већ смо почели да га обиљежавамо, али, ове године имамо нарочит разлог да се сабирамо у овој немањићкој светињи манастиру Ђурђевим Ступовима, у обитељи Светог Георгија и Светог Саве и жупана Првослава, родом од Немањића. Прослављати јубилеј значи благодарити Богу Који је дао да се ова светиња утемељи и да осам вјекова поје Богу без престанка, носећи и дијелећи са својим народом зло и добро, али никада не посустајући, страдајући и распињући се заједно са народом, али се и обнављајући и опет васкрсавајући. Ову годину можемо рачунати као годину нарочите милости и благодати Божје, јер, заиста, је велика повластица за једну светињу, за једно мјесто, за један град, ако хоћете и за једну државу и њен народ када има осамстогодишњи јубилеј, нарочито када се ради о тако значајној светињи која је од свог утемељења била и сједиште Епископије будимљанске и која се, ево, хвала Богу, милошћу Божијом, баш уочи осамстогодишњег јубилеја и обновила“.

Традиционални Божићни пријем у Ђурђевим Ступовима

“То су те новине, те радости и обновљења која доноси Богомладенац Христос у овај свијет. Зато Његово рођење тако свечано прослављамо, прије свега, у храму, а онда и у дому, у породици. Нарочито је важно да се обратимо мало више породици, да се вратимо оним исконским Божанским вриједностима, које имају Божанско установљење, а то је Црква, дом, породица. То се шири даље, па су ту онда и братство, заједништво и народ и све то треба да се оплемени, да се препороди. Ми, православни хришћани смо, управо, призвани, да од овог свијета правимо рај, да га оплемењујемо, да, прије свега, направимо рај у својој души и у свом срцу, а ако носимо рај у својој души и у свом срцу, онда ће тај рај, то рајско осјећање да се шири свуда око нас“, поручио је Преосвећени владика Јоаникије и додао:

“Нека буде срећан празник, благодарим вам свима што сте дошли. Овдје, у овој нашој прилично “тијесној“ кући окупио се велики број драгих нам пријатеља, али, хвала Богу, у њој има мјеста за све вас, за све друге који буду долазили и сада и у будуће, а тако је било и раније. Пуно је људи који су веома заслужни за обнову Епархије будимљанско-никшићке, за обнову наших светиња, за добро које покушавамо да остваримо и ширимо, јер Црква је заједница, она призива у заједницу многе. Црква нијесу само свештеници и они који пјевају за пјевницом, него сви који су крштени у име Свете Тројице, у име Оца и Сина и Светог Духа. Још једном вам свима благодарим, Бог вас благословио, нек вам Господ да снаге да у вашем животу чините добро себи и ближњима. Нека се то добро шири и у вашим домовима, у породицама, вашем потомству, у цијелом нашем напаћеном народу. Нека буде срећан празник! Мир Божји Христос се роди!“

Божићни пријем пјевањем је употпунио хор Свете Анастасије српске.