Хуманитарна изложба „Љепота ће спасити свијет“ отворена у Никшићу

У суботу 23. марта 2024. године, у фоајеу Никшићког позоришта, отворена је изложба под називом „Љепота ће спасити свијет“, коју је организовала НВО „Пандурица“ из Никшића, поводом обиљежавања двадесет пет година од бомбардовања СР Југославије и двадесет година од мартовског погрома на Косову и Метохији. Покровитељи изложбе су: Митрополија црногорско-приморска, Епархија будимљанско-никшићка, Општина Никшић, Туристичка организација Никшић, Јавне установе „Захумље“ и Никшићко позориште и парохија страшевинско-кличевске, а учесници су 30-ак ликовних умјетника из Црне Горе.

У Никшићу представљена књига „Видјех Јерусалим и видјех све“ професора Веселина Матовића

Књига „Видјех Јерусалим и видјех све“ аутора Веселина Матовића, која је објављена са благословом Његовог Високопреосвештенства Митрополита црногорско-приморског Г. Јоаникија, а издавачи су: Митрополија црногорско-приморска и Поклоничка агенција Митрополије „Одигитрија“, представљена је, 29. фебруара 2024. године, у ЈУ „Захумље“ у Никшићу.

СВЕВИЂЕ: Епископ будимљанско-никшићки г. Методије - РИЈЕЧ О КЊИЗИ ПИСМА ШМЕМАН – ФЛОРОВСКИ (1947- 1955)

Из књижевне и личне заоставштине протојереја Георгија Флоровског и протојереја Александра Шмемана пред читаоце је, од издавача Епархије будимљанско-никшићке „Свевиђе“, стигла књига њихове кореспонденције у периоду од 1947. до 1955. године.

Трпљењем спасавајте душе своје: Приказ 394. броја „Православног мисионара“

Пред читалачком публиком је нови 394. број „Православног мисионараˮ, званичног мисионарског гласила Српске Православне Цркве за младе. Тема наведеног броја носи наслов: „Трпљењем спасавајте душе својеˮ. Насловну страну краси светлопис са свеноћног бденија уочи празника Ваведења Пресвете Богородице у параклису Светог Јована Богослова на Православном богословском Факултету Универзитета у Београду.

Конференција за штампу поводом "Дана Његошевих"

У Духовном центру Преподобног Исаије од Оногошта, у понедељак 6. новембра 2023. године, одржана је конференција за новинаре на којој је било ријечи о традиционалној културно-духовној манифестацији "Дани Његошеви", која ће се, у организацији Књижевног друштва "Његош", одржати од 10. до 12. новембра одржати у Цетињу, Подгорици и Никшићу.

Музeј СПЦ: 3D реконструкција свечане одежде Светог кнеза Лазара

Једна од најзначајнијих средњовековних реликвија српског народа чува се у Музеју Српске Православне Цркве. У питању је свечана одора Светог кнеза и великомученика Лазара Хребељановића који је погинуо у бици са Турцима на Косову 1389. године.

3D реконструкција свечане одежде Светог кнеза Лазара

У издању Епархије будимљанско-никшићке ускоро ће бити објављена књига Шмеман – Флоровски Писма 1947-1955

Благословом Његовог Преосвештенства Епископа будимљанско-никшићког Г. Методија, у припреми је књига Шмеман – Флоровски Писма 1947-1955, која ће бити објављена у издању Свевиђа – Издавачке куће Епархије будимљанско-никшићке и чији излазак из штампе се ускоро очекује.

Књига Шмеман – Флоровски Писма

КОСОВСКА БИТКА И ЊЕН ЗНАЧАЈ У ЦРНОГОРСКОЈ ЈАВНОСТИ ЗА ВРИЈЕМЕ ВЛАДАВИНЕ НИКОЛЕ I ПЕТРОВИЋА ЊЕГОША

др Васиљ Јововић, излагање на Видовданској трибини, Даниловград 26. јун 2021.

КОСОВСКА БИТКА И ЊЕН ЗНАЧАЈ

Косовска битка оставила је дубок траг у српској историји. Она је била судбоносна по опстанак српских држава на Балканском полуострву и с њом је дефинитивно утврђена превласт Османлија на Балкану.

БЛАГОСЛОВ

Застало сунце изнад Храма
Светога Саве, благо нама.

Ко сложна браћа  жетеоци,
Патријарх Српски и часни оци,

чате за паству срећне гласе:
Српска ће црква Космет да спасе,

и народ вјерни куд год да сије,
кроз земљу сјеме историје.

За једним столом сви су исти,
одани, часни, ко суза чисти.

У бићу своме, пред нашом бити,
из једног путира сви ће пити,

Патријарх и вјерни жетеоци,
владике - стожери, наши оци.

И уста наша напиће жедна,
причешћем - Српска црква је једна.

Трибина „Три боје Црне Горе – вјера, језик, писмо“ одржана у Никшићу

У Црквено-народном дому Светог Василија Острошког у Никшићу, у четвртак 25. јуна 2020. одржана је трибина „Три боје Црне Горе – вјера, језик, писмо“.

Трибина „Три боје Црне Горе – вјера, језик, писмо“ одржана у Никшићу