Епархија будимљанско-никшићка: Обавјештење о молитви и звоњењу звона поводом епидемије

Његово Преосвештентво Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије упутио је, у сриједу 18. марта 2020. године архијерејским протопрезвитерима, старешинама храмова и управама манастира Епархије акт о молитви и звоњењу звона поводом епидемије.

Верници са Косова и Метохије са владиком Теодосијем, свештенством и монаштвом подржали Световасилијевски сабор у Никшићу

Учешћем на великом Световасилијевском црквено-народном сабору у Никшићу, одржаном поводом одлуке црногорских власти да усвоје спорни Закон о слободи вероисповести, стотинак Срба из Грачанице и других места на Косову и Метохију, је показало своју солидарност са браћом и сестрама у Црној Гори. Сабору су са својим сународницима са централног Косова, присуствовали и чланови Хора Симонида из Грачанице, који су својим појањем увеличали овај величанствени скуп.

Владика Јоаникије: Није се добро противити светињи, а посебно Светом Василију Острошком (ВИДЕО)

Кад се носе мошти Божјег угодника, с њима иду и небески анђели, небеске силе и то је за све благослов Божји, ако знају тај благослов да приме. Друго је за оне који тај благослов не знају да приме, противе се и само навлаче оно што није добро на своју душу. Није се добро противити светињи, а посебно Светом Василију Острошком, казао је Епископ будимљанско-никшићки г. Јоаникије у емисији ТВ Нови „У жижи“, одговарајући на новинарско питање како коментарише противљење ДПС-а изношењу светитељевих моштију из Острога и њиховом доласку у Никшић, 21. децембра:

Европска унија подржава дијалог о правном положају вјерских заједница

У своме данашњем саопштењу, које је углавном било посвећено неуспјешном окончању рада привременог парламентарног одбора за свеобухватну реформу изборног и другог законодавства, Европска уније је уједно послала јасну и веома снажну поруку црногорским властима у вези са регулисањем питања правног положаја Цркава и вјерских заједница у Црној Гори.

Велики црквено-народни сабор, Никшић 21. децембар: Свети Василије зове! (видео)

У име Оца и Сина и Светога Духа, Свети Василије зове да се у суботу  21. децембра у Никшићу окупимо око Господа нашега Исуса Христа, имена Божијега, и његових светих моштију и подигнемо глас против вапијуће неправде, која се жели наметнути нашој Цркви, под видом закона о слободи вјере.

21. децембар, 9 часова, Велики црквено-народни сабор у Никшићу око моштију Светога Василија Острошког: Христос је међу нама  –  Јест и биће!

Савјет РТЦГ утврдио: СПЦ грубо дискриминисана, неетичко и непрофесионално извјештавање Јавног сервиса

Та тијела су усвојила приговор Епархије будимљанско-никшићке, која се обратила РТЦГ због емисије "Црногорско црквено питање, емитоване на Првом програму 11. јула, чији је сценариста Живко Андријашевић, а редитељ Сенад Шахмановић.

„Аутокефалност“ је дата непокајаним расколницима

У периоду који предстоји, у помјесној Јеладској Цркви, одржаће се Сабор Јерархије, на којем ће, између осталог, бити ријечи и о новонасталој ситуацији у Украјини. Будући да се ради о крупним канонским и црквеним преступима, Јерарси поменуте Цркве ће на овом или неком од следећих засиједања Сабора дефинисати свој однос према расколничкој заједници, или боље речено – расколничким заједницама у Украјини.

О. Велибор Џомић за „Дневне новине“: Добри закони се не могу припремати једнострано

Протојереј ставрофор Велибор Џомић, координатор Правног савјета Митрополије црногорско-приморске каже да није добро што је од усвајања мишљења Венецијанске комисије о Предлогу закона о слободи вјероисповијести или увјерења, прошло три мјесеца а нови дијалог није покренут.

У Никшићу служено празнично бденије поред моштију Свете Февроније

Поводом празника Светих царских мученика Романових, ктиторске славе Саборног храма Светог Василија Острошког у Никшићу, свештенство никшићког намјесништва служило је, у уторак 16. јула 2019, свечано празнично бдјеније.

У Никшићу служено празнично бденије поред моштију Свете Февроније