Узрастајте јеванђељски и идите путем Светог Саве

Поводом прослављања празника Светог Саве, у суботу 2. фебруара, у Парохијском дому у Страшевини код Никшића, одржана је дјечија Светосавска приредба, којој је присуствовао Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

У програму, који је почео пјевањем Светосавске химне, учествовало је 50-оро дјеце, полазника школе вјеронауке, коју при храму Зачећа Светог Јована Крститеља у Страшевини, води попадија Лавиника Јововић.

Узрастајте јеванђељски и идите путем Светог Саве

Они су у хорском извођењу, отпјевали неколико познатих светосавских пјесама, а седморо малишана основношколског узраста казивало је стихове посвећене нашем духовном Оцу Светитељу Сави. Одушевљење свих присутних измамио је беспрекоран наступ четворогодишње Кристине Кнежевић.

Освештан је и преломљен славски колач, а, потом се обратио Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Узрастајте јеванђељски и идите путем Светог Саве

“Велика је радост када се дјеца окупљају у храму Божијем, када уче да пјевају и учествују у светим службама Божијим, када уче науку Господњу онако као што је Господ заповиједио својим апостолима и ученицима и свим родитељима „Пустите дјецу нека долазе к Мени јер је таквих Царство Небеско“. Важно је да дјеца науче нешто из вјеронауке, али је, прије свега, важно да науче да долазе у цркву, јер их онда и Бог милује, просвећује их и укрепљује, просвјетљује њихове душице, њихове таленте, даје душевно и тјелесно здравље, па узрастају духовно и тјелесно. На такав начин се васпитавају да постану добри, вриједни и честити људи на радост својим родитељима, нашем народу и Цркви нашој“, казао је Преосвећени Епископ Јоаникије.

Узрастајте јеванђељски и идите путем Светог Саве

Владика је додао да најбољи примјер дјеци за сва времена јесу светитељи из нашег рода, међу првима Свети Сава, Свети Василије Острошки, Свети Петар Цетињски. Они су као дјеца, од најранијег узраста, васпитавани, прије свега, у вјери, побожности, честитости, доброти, љубави, свим хришћанским врлинама, упијајући у своје младе душе милост и благодат Божију.

“Зато су постали тако велике личности, зато су постали такви свјетилници који воде наш народ кроз сва времена, од којих се учимо сви. Они су примјер који треба слиједити, они су вође од којих треба учити. Велика је радост, драга дјечице, што се сабирате овдје у овом Црквеном дому да научите ријеч Божију, да научите духовне пјесме, а и у цркви да се Богу молите. Најважније је да идемо у цркву, а онда и све оно што научимо на вјеронауци се уклапа једно са другим и од тога имамо велику духовну корист“.

Узрастајте јеванђељски и идите путем Светог Саве

“Нека Свети Сава, који стоји пред Престолом Божијим, измоли свима вама здравље, радост, напредак и сваки успјех, да будете вриједни и лијепо учите школе, да се научите да служите Богу, да служите добру, да служите једни другима, да буде љубави међу вама, да настојите да узрастате јеванђељски и идете путем Светог Саве. Лијепо сте нам пјевали, обрадовали сте нас, нека вам Свети Сава дарује свако добро са Неба и од Бога“, рекао је, благосиљајући сабрану дјецу Владика Јоаникије.

Захваљујући Његовом Преосвештенству што, поред великих и бројних обавеза, присуствује Светосавској дјечијој приредби у Страшевини, надлежни парох јереј Велимир Јововић је истакао да присуство „нашег духовног оца Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија много значи дјеци, вјерном народу и управи ове парохије.

Узрастајте јеванђељски и идите путем Светог Саве

“Бројна су мјеста у Црној Гори, гдје су, у славу и част Светог Саве, њему проузношене молитве и славословља, али сви требамо да имамо на уму једну важну ствар, управо у овим данима кад славимо Светог Саву. Пуно ријечи, пуно славословља излази из наших уста, прослављајући Светог Оца нашег Саву и добро је да себе ријечима опомињемо и напомињемо какви треба да будемо. Помислимо само какав је духовни горостас био Свети Сава када је успио да наш полуписмени и полупагански народ приведе вјери Христовој, проповиједајући и свједочећи им вјеру Христову, те су пошли путем Светог Саве“.

Узрастајте јеванђељски и идите путем Светог Саве

“Зато ни ми данас, осам вјекова послије њега, немамо разлога да сумњамо, само треба да идемо путем Светог Саве, да му се молимо и да живимо живот какав је живио Свети Сава, треба да имамо, како је рекао наш Преосвећени Владика, љубави међу собом, љубави према Богу на првом мјесту, а онда и љубави једних према другима – то је темељ и суштина људског живота, то је оно са чим је живио Свети Сава. Он је свега себе предао за народ и зато му народ, осам вјекова послије њега, произноси овако дивне молитве, у славу и част његову“, рекао је свештеник Јововић, захваливши свима који су помогли управу парохије како би била уприличена ова традиционална дјечија свечаност.

На крају Светосавске приредбе дјеци су подијељени пригодни поклони.

Фотогалерија