У славу Светог Александра Невског, заштитника Васојевића

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Преноса моштију Светог Александра Невског, у понедјељак 12. септембра 2016, Свету Архијерејску Литургију у цркви Светог архангела Михаила на Ножици.

У славу Светог Александра Невског, заштитника Васојевића

Светој служби Божјој претходио је свечани чин освећења спомен-обиљежја Вуку Стефановићу Караџићу у селу Лопате и освећења Часног крста, којасу, у оквиру прославе Светог Александра Невског, завјетне славе Васојевића, организовали Удружење Васојевића „Васо“, парохија кучко-братоножићка и љеворечка и братство Дујовић.

У славу Светог Александра Невског, заштитника Васојевића

На овом благословеном дјелу Одбору и Свету Мартиновићу, предсједникузахвалио је Преосвећени Епископ Јоаникије.

У славу Светог Александра Невског, заштитника Васојевића

"Није случајно што данас освећујемо крст и ћирилично писмо да се подсјетимо нашег духовног и културногкорјена, да се подсјетимо да наша култура почиње од кад смо примили свету вјеру православну, од кад смо примили крштење и знамење Часног и животворног крста. Тада смо примили просвећење, почели да се формирамо као народ и да формирамо своју државу“.

У славу Светог Александра Невског, заштитника Васојевића

"Најмоћнија, најсигурнија, неразорива држава српског народа и свих словенских народа је света вјера православна, која сабира оне вјечне и непропадљиве духовне вриједности, сабира и нашу културу, нашу писменост и традицију“, казао је Владика будимљанско-никшићки.

У славу Светог Александра Невског, заштитника Васојевића

Владика је, са свештенством Митрополије црногорско-приморске и Епархије будимљанско-никшићке, одслужио, потом, Свету Архијерејску Литургију, у храму Светог архангела Михаила, којој је присуствовао бројни вјерни народ овог краја и цијелих Васојевића.

У славу Светог Александра Невског, заштитника Васојевића

Празник Преноса моштију Светог Александра Невског ријечима архипастирске бесједе честитао је Његово Преосвештенство, истичући да нас ова слава повезује са братском Русијом, коју толико волимо.

У славу Светог Александра Невског, заштитника Васојевића

"На дан Преноса моштију Светог Александра Невског Петар Велики је пренио његове свете мошти у свој новоподигнути град. То је Петар Велики учинио са намјером да његов град добије заштиту Светог Александра Невског који је покровитељ и заштитник цијелог руског народа. Али, драга браћо и сестре, као да су и овдје, у Васојевиће, пренесене мошти Светог Александра Невског, јер гапрослављамо као свог заштитника од средине 18. вијека. То је везано за један чудесан историјски догађај када су Васојевићи бранили не само своја огњишта, него и своју вјеру, своје писмо, свој језик и своје име“.

У славу Светог Александра Невског, заштитника Васојевића

"Данас смо, хвала Богу,имали диван дан, благословен, испуњен дан. Освештали смо Часни крст, који смо посветили слави Божјој и имену Светог Александра Невског, јер је њега Господ Крстом својим оснажио, те је побјеђивао непријатеље руског народа, дао му снагу да свој род православниобједини, прије свега, у вјери и љубави и да ту вјеру посвједочи“, рекао је Владика.

У славу Светог Александра Невског, заштитника Васојевића

Он је, говорећи о Вуку Караџићу, подсјетио да је његово поријекло из ових гора, јер је стара колијевка Караџића у Васојевићима. Касније су, једно вријеме, живјели испод Дурмитора, па се за реформатора српског језика говори да је поријеклом Дробњак Дурмиторац или Васојевић.

У славу Светог Александра Невског, заштитника Васојевића

"Он припада свима нама, јер нас је духовно и културно уздигао, препородио, он је наставио дјело Светог Саве. Он је личност која је објединила наш народ културно и национално. Његов текст„Срби, сви и свуда“ треба да прочита сваки Србин, а писао га је у вријеме када се са Петром II Петровићем Његошем бринуо о „преосвештенију“ свог рода, о његовом ослобођењу и уједињењу, јер је знао да ако се народ културно и духовно не обједини он се не може ослободити, нити ујединити и направити своју државу“.

У славу Светог Александра Невског, заштитника Васојевића

"Нарочито је важно што смо данас приступили светом чину освећења споменика Вуку Караџићу и освећењу ћириличних слова, ћириличне азбуке, у овим временима када наше власти испуњавају план вјековних окупатора, који су нам забрањивали писмо, који су нас насилно латиничили и који су нам насилно преименовали језик у вријеме окупације, али то није успјело. Неће успјети ни ово ново насиље“, поручио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

У славу Светог Александра Невског, заштитника Васојевића

Прослава завјетне славе настављена је уз трпезу братске љубави, а овогодишњи домаћин било је братство Дујовић.