Премијера филма „Божји човјек“ у Никшићу: „Моја жеља је била да премијера овог филма у Црној Гори буде код Светог Василија Острошког, да то буде духовна премијера“

Након свјетске премијере и премијереног приказивања, недавно, у Београду, филм „Божји човјек“, урађен према сценарију и у режији ауторке Јелене Поповић, свечану премијеру имао је и у Црној Гори, у четвртак  28. октобра 2021. пред никшићком публиком.

Премијера филма „Божји човјек“ у Никшићу

Дугим и топлим аплаузом никшићка публика је поздравила задње кадрове филма „Божји човјек“, о животу Светог Нектарија Егинског, који је снимљен у америчко-грчкој копродукцији, према сценарију и у режији ауторке Јелене Поповић.

Премијери у Никшићу присуствовала је бројна публика, која је до последњег мјеста испунила салу Никшићког позоришта, свештенство, монаштво, руководство Општине Никшић, али и ауторка филма, Јелена Поповић, што је овом догађају дало посебну и свечану ноту.

Након пројекције обратио се протојереј-ставрофор Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки, који је казао да су Свети Нектарије Егински и Свети Василије Острошки два духовна горостаса, два духовна близанца. Саборни храм Светог Василија Острошког у Никшићу је, по ријечима о. Слободана, најљепши храм у Црној Гори, посвећен Светом Василију Острошком, а први храм посвећен овом другом горостасу – Светом Нектарију, гради се, такође, у Никшићу.

„То је велики благослов нашег Владике Јоаникија, садашњег Митрополита, блаженопочившег Митрополита Амфилохија, сестринства и игуманије манастира Светог Нектарија са Егине. По њиховом благослову у темељима нашег храма смо уградили камење које смо донијели са Егине и манастира Светог Нектарија“.

„Морам рећи да се та црква не гради од моје плате, као што је Свети Нектарије градио манастир од његове плате, али се гради од плата многих добрих људи којима желим да се захвалим што осјећају то као свој дом, као своју цркву и што се кроз њу изграђују. Ако Бог да, на празник Светог Нектарија, 22. новембра ове године, служиће се прва Литургија у још незавршеном храму“, најавио је свештеник Јокић.

Испричао је да је са Јеленом Поповић ступио у контакт захваљујући сабраћи манастира Острог, о. Стефану и о. Матеју. На његову поруку да нигдје друго не би требала да буде премијера, без у Никшићу и позвао је да дође, након кратког времена, ауторка филма је одговорила да је то била и њена жеља.

Режисер и сценариста Јелена Поповић је казала да је њена жеља била да премијера овог филма, у Црној Гори, буде код Светог Василија Острошког, да то буде, у ствари, духовна премијера.

„Тако се и десило, мени је много драго и захвална сам за то. Ово место за мене има велики значај, прво моји родитељи вуку корен одавде, па самим тим и ја, а исто тако Свети Василије Острошки је јако близак мом срцу“.

„Остварење филма „Божји човек“ је веома везано за мог оца Драгољуба. То је био човек који је био прогнан правде ради и који је носио свој крст достојанствено до краја свог живота“, рекла је Поповић.

Напоменула је да је, док је посјећивала своје родитеље, током њеног живота у Америци, покушавала да оца, који, како је казала, није био црквен човјек, наговори да оду у манастир Острог, приликом посјета Црној Гори.

„Нажалост, моји родитељи тада нису отишли под Острог и мени је било веома тешко, јер је то била моја жеља; молила сам се за њих да оду. Ипак, у лето 2010. моји родитељи су отишли на море и одједном, изненада, мој отац је рекао мами да треба да оду под Острог, јер је то жеља његове ћерке. Отишли су, посјетили Доњи и Горњи манастир, поклонили се Светитељу, целивали свете мошти. Отац, који је био један од најбољих грађевинских инжењера у земљи и један од највећих стручњака, у Горњем манастиру се нашао се чуду. Рекао је: Ово човек није могао човек да сагради. Да нисам дошао не бих веровао, али сада верујем“, испричала је Јелена Поповић.

Додала је да је та нека паралела, да је истина да Бог много воли људе и да су Му мили они који страдају правде ради.

„Видели смо вечерас у животу Светог Нектарија, он је веома страдао правде ради целог свог живота, па чак и после смрти. Пред његову канонизацију 1961. године, кажу да је било доста сукоба на Светој Гори, јер и поред толико чуда, које је он чинио за живота и после његовог живота поготову, они су се сукобили да ли треба да га прогласе светитељем или не. Одлучили су да се смире, на Светој Гори, да одаберу три игумана, који ће да посте, да се моле три дана и да направе одлуку. Свети Нектарије им се јавио сваком од њих и рекао им: У праву сте, ја нисам био неки велики аскета, можда ни неки велики теолог, али сам био прогнан Христа ради и зато сам светитељ“.

„Нека нам Свети Нектарије и Свети Василије помогну да имамо снагу да издржимо на нашем животном путу и да издржимо све до краја“, поручила је ауторка филма „Божји човек“ Јелена Поповић.