Средопосна недјеља у Никшићу

Светом Литургијом, која је на Средопусну недјељу, 30.марта 2014, служена у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу, началствовао је архимандрит Никифор Миловић, секретар ЕУО Епархије будимљанско-никшићке, уз саслужење никшићког свештенства: протојереја-ставрофора Марка Ђурковића и Драгана Крушића, протојереја Василија Брборића, јереја Слободана Јокића, архијерејског намјесника никшићког, свештеника Остоје Кнежевића и ђакона др Николе Маројевића.

Литургијском сабрању присуствовао је у великом броју вјерни народ Никшића, којима је, након читања Светог Јеванђеља, бесједио протојереј-ставрофор Драган Крушић.

Он се осврнуо на прочитану јеванђељску причу која свједочи о сили и милосрђу Бога живог, Који је исцијели глувог и нијемог дјечака на вјеру и молбу његовог оца.

Средопосна недјеља у Никшићу

Подсјећајући на ријечи Господа Исуса Христа „да је све могуће онима који вјерују у Бога и спасење Његово очекују“, свештеник Крушић је додао да болесног дјечака нијесу могли исцијелити Христови ученици, којима је своје дијете доводио несрећни отац. Кад је то Христос учинио, они се нађоше у чуду и упиташе Га: "Како ми то не могасмо?“, а Христос им рече: "Овај род се ничим се може истјерати, до постом и молитвом“.

"Ово је, драга браћо и сестре, Господња похвала посту и молитви. И сам Господ наш Исус Христос је постио, говорио о спасоносном дејству поста, што и чусмо у данашњем Јеванђељу. Свето писмо, књига вјечног и бесмртног живота, нам свједочи да су Господњи ученици, Свети апостоли и хришћани првих времена постили, а тако је било кроз сву историју Цркве. Тако ће бити до краја свијета и вијека, да су пост и молитва крила у духовном животу, помоћна, спасоносна средства која нас приводе и узводе познању живог и истинитог Бога и Његове јеванђељске науке, за нас свеспасоносне“.

"Пост и молитва су све Свете руководили у животу по Богу, како каже Свети Василије Велики, корист од поста не ограничавај само на уздржавању од јела; у томе није истински пост, јер се истинска пуноћа поста огледа у удаљавању од злих дјела. Ове ријечи су јеванђељска основа поста, те их зато слушамо у данашњи дан, кад већ једну половину овог духовног подвига, који се зове пост, хвала Богу, окончасмо и полако се приближавамо празнику над празницима“, казао је протојереј-ставрофор Драган Крушић.