Торжествено прослављена храмовна слава Саборне цркве у Никшићу

Свету Литургију на дан храмовне славе, празника Светог Василија Острошког, у четвртак 12. маја 2022. године, у Саборној цркви у Никшићу, служило је више свештенослужитеља Митрополије црногорско-приморске и Епархија зворничко-тузланске и будимљанско-никшићке.

Торжествено прослављена храмовна слава Саборне цркве у Никшићу

У празничном молитвеном сабрању учествовао је, у великом броју, вјерни народ никшићке Општине, бројно свештенство и монаштво из других крајева Црне Горе.

Вјерном народу ријечима пастирске бесједе обратио се протојереј-ставрофор Слободан Зековић, архијерејски протопрезвитер барски, честитајући данашњи празник Светог Оца нашег Василија Острошког Чудотворца и пожелио срећну славу овом храму и граду Никшићу.

„У ове свијетле дане славимо Христово Васкрсење, празник над празницима, а данас смо се сабрали у овој светињи да прославимо и спомен на дивног оца нашег Василија. Свети Василије нас је учио да будемо, на првом мјесту, Божји људи, да будемо Христови, да будемо вјерни вјери православној, Христовом јеванђељу, јеванђеоској науци, да свој живот испуњавамо врлинама. Учио нас је Свети Василије да будемо одани Цркви Христовој православној, учио нас да изван Цркве спасења нема и да нема истинске заједнице са Богом изван Цркве“, казао је о. Слободан, додајући да нас је Свети Василије учио и то да будемо сложни, јер, само ако смо сложни, нарочито у вјери, у исповједању вјере Христове и животу по јеванђељу, онда ће нам Господ, по ријечима о. Слободана, дати да будемо сложни у другим добрим, корисним стварима.

„Ако хоћемо да будемо достојни наследници Светог Василија онда треба да се држимо његове науке, коју нам је проповједао у оним тешким временима када је, не само он као архијереј, него читав наш народ, поготово на овим просторима био под великим притиском с једне стране од Турака, с друге стране од Латина којима је главни циљ био да се одрекнемо науке коју нам је проповједао Свети отац Василије. Све врлине којима нас је учио да по њима живимо, он их је прије тога у себи испунио“, бесједио је свештеник Зековић.
Током Литургије обављено је литургијско крштење маленог Јустина, сина свештеника Крста Станишића, рођеног Никшићанина, који је на служби је у западној Европи.

Литургији је присуствово предсједник Општине Никшић, г-дин Марко Ковачевић, који је, заједно са вјерним народом, учествовао у ломљењу славског колача, чиме је никшићка Саборна црква, на најљепши и најсвечанији начин, прославила своју храмовну славу.