Епископ Јоаникије служио Литургију у манастиру Бијела

У трећу недјељу по Васкрсењу – Недјељу мироносица, 16. маја 2021. молитвено и свечано је било у манастиру Бијела код Шавника.

Свету Архијерејску Литургију је служио Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки и администратор Митрополије црногорско-приморске Г. Јоаникије уз саслужење свештенства и монаштва Митрополије црногорско-приморске и Епархије будимљанско-никшићке и уз молитвено учешће вјерног народа.

Епископ Јоаникије служио Литургију у манастиру Бијела

Ријечју архипастирске поуке сабране је поучио Владика Јоаникије, честитајући храмовну славу древној светињи, манастиру Бијела, који је посвећен Светом великомученику и побједоносцу Георгију.

„Славећи празник Васкрсења Христовог, сабирамо се у нашим светињама и Богу се молимо, продужавамо ово велико, знаменито славље које нас изграђује, које нас обједињује. Прослављање Васкрсења Христовог није обична прослава, него такво славље које нас изграђује, утврђује наше заједништво, просвећује наше душе, мири нас са Богом и са ближњима нашим“.

„У ове дане Васкрсења сабрали смо се у обновљену, можемо слободно рећи, васкрслу из пепела светињу, древни манастир Бијела. И не само да смо служили службу и да смо се Богу молили, него овдје данас имамо и диван сабор. Отац Исаија ме је подсјетио да сам, некад раније, обећао да ћу послије Ђурђевдана, славе овог манастира, доћи да и овдје учинимо сличан сабор као што је онај у Ђурђевим Ступовима. Да у знаменитом Дробњаку, гдје се посебно прославља Свети великомученик и побједоносац Георгије, прославимо Ђурђевдан, односно да наставимо славље и радост поводом славе овог Манастира“, казао је Епископ.

Током свете службе Божје, Преосвећени Владика је вјечао младенце Дарка и Јелену, пожеливши им да свој заједнички живот, за који су данас добили Божји благослов, уреде као прави хришћани.

„Посебна нам је радост што смо данас овдје, послије дужег времена, имали вјенчање Дарка и Ане, нека буде срећно, благословено, радосно, да свој заједнички живот, који су започели уреде као прави хришћани, да дјецу рађају и васпитавају, да њихова породица буде као мала црква, испуњена слогом, љубављу, радошћу, љепотом, здрављем и сваким напретком. Нека буде радост и кумовима и њиховим родитељима“, поручио је Његово Преосвештенство владика Јоаникије.

Потом је, у манастирској порти, уприличена трпеза љубави. Одржан је сабор Православног братства Светог великомученика Георгија, уз гостопримство архимандрита Исаије (Крговића), игумана манастира Бијела.