Владика Јоаникије служио на Жабљаку

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у суботу, 3. децембра Свету Архијерејску Литургију у храму Светог Преображења Господњег на Жабљаку

Владика Јоаникије служио на Жабљаку

Саслуживао је јерођакон Антоније, сабрат манастира Ђурђеви Ступови. Након причешћа вјерног народа Епископ Јоаникије се обратио пригодном бесједом у којој је благословио вјернике и указао на смисао и значај Божићног поста који је у току, а који сви хришћани треба да посте.

“Нека је благословен овај Божићни пост, који смо започели и нека наздравље дође велики празник Рођења Христовог, да се овим постом, празнујући Ваведење, Светог Николу и остале празнике и долазећи на свете службе, лијепо припремимо да заједно, саборно, свенародно прославимо празник Рођења Христовог. Рођење Христово донесе спасење цијелом роду људском, јер се Господ оваплоти, сиђе са Неба и постаде човјек као један од нас. У томе је наша нада, што је Господ дошао међу нас, што је остао међу нама, што је Он глава Своје Свете Цркве кроз сва времена и кроз сву вјечност.“

Владика Јоаникије служио на Жабљаку

“Овај пост је веома драгоцјен, али треба да научимо да постимо и тјелесни и духовни пост. Тјелесним постом лијечимо и растерећујемо тијело, а душевним растерећујемо и лијечимо душу. Тек када знамо да постимо тјелесни и духовни пост онда постимо прави, истински пост, који доноси велики благослов и велику радост, велико обновљење душе и тијела. На такав начин припремамо своју душу за стан Богу живоме, а своје тијело да прими светињу и светост, јер Господ је дошао да спаси цијелог човјека и душу и тијело, да спаси све нас, да утврди наше заједништво, да нас надахне Духом Божијим, да нас надахне љубављу, да се испунимо љубави према Богу, љубави једних према другима“, казао је у својој бесједи Преосвећени Владика.

Владика Јоаникије служио на Жабљаку

Он је истакао да није једноставно живјети таквим животом, а таква љубав, која је, према ријечима Епископа Јоаникија, свеза савршенства и врлина није достижна лако, као што људи обично мисле.

“Треба чисто и свето да држимо своју вјеру и све оно што нам наша Света Црква, преко Светог Јеванђеља, преко Светих апостола и Светих Отаца, наших Светих духовних учитеља – Светог Саве, Светог Василија, поручује, што нам преноси и заповиједа. Треба да држимо и да се научимо вјери православној, она је света и једноставна, али је и дубока, свијетла и неисцрпна. Најважније је да долазимо на Свете службе Божије, да живимо у страху Божијем, да се чувамо од гријеха, молимо се Богу и у свом дому, а нарочито да долазимо на Света богослужења недјељом и празником, колико ко може. У овом посту нам је заповијеђено да се чувамо од празнословља, од празних и сувишних ријечи, како бисмо наше овоземаљско вријеме искористили да стекнемо што веће духовно богатство“, поручио је Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије.

Владика Јоаникије служио на Жабљаку

Након Свете Архијерејске Литургије Владика је са вјерницима у Парохијском дому разговарао о црквеном животу Жабљака. Током посјете жабљачкој Црквеној општини Епископ Јоаникије је обишао село Мала Црна Гора, изнад Црног језера, у коме се налази црква посвећена Вазнесењу Господњем. Црква је грађена за вријеме владавине краља Николе, а 1889. године освештао је Митрополит Митрофан Бан. Представници Црквеног одбора села упознали су Владику са стањем у коме се налази овај храм, који ће ускоро бити обновљен.