Спасовдан у Милешеви; богослужили изабрани Митрополит Јоаникије и Епископ Атанасије

Славске свечаности у манастиру Милешеви поводом обележавања храмовне славе почеле су у навечерје празника Вазнесења Господњег у среду 9. јуна 2021. године свечаним празничним бденијем које је служио Његово преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије уз саслужење више свештенослужитеља Епархије милешевске.

Спасовдан у Милешеви

Бденију су присуствовали скоро сви свештеници и свештеномонаси Епархије, након којег је уприличен пастирски састанак првопастира Епархије милешевске са свештеницима, свештеномонасима и свештенођаконима Епархије.

Сутрадан су милешевска звона огласила долазак уваженог госта Његовог високопреосвештенства изабраног Митрополита црногорско-приморског г. Јоаникија који је предстојао Божанском литургијом уз саслужење Епископа Атанасија, десет свештенослужитеља и два свештенођакона Епархија будимљанско-никшићке, сремске и милешевске.

После заамвоне молитве сви су, предвођени архијерејима, кренули у трократни опход око светог храма уз читања Јеванђеља и мали помен на гробу блаженоупокојеног Епископа милешевског Василија. По повратку у храм преломљен је славски колач и освештано славско жито које су припремиле милешевске монахиње са својом игуманијом мати Аквилином.

Преосвећени Епископ милешевски Атанасије се након службе захвалио уваженом и драгом госту Митрополиту Јоаникију што је нашао времена и имао љубави да дође у Милешеву на овај велики дан и заједно са свима узнесе молитве и благодарност Богу за све дарове које нам несебично пружа а затим позвао Високопреосвећеног Митрополита да упути поуку верном народу који се у великом броју сабрао у милешевској светињи.

Његово високопреосвештенство изабрани Митрополит црногорско-приморски Јоаникије честитајући празник и славу Милешеве је рекао да је људска природа Христовим Вазнесењем добила вечно Царство Божије:

– Господ Исус Христос, пре него што се вазнео на небо, говорио је својим светим ученицима и Апостолима да се не разилазе никуд из Јерусалима него да пребивају заједно на молитви докле се не обуку у силу са висине. Када се Он вазнео на Небо, Он нас није напустио. Он се узнео ка Своме Оцу са људском природом да прослави људску природу. Онај Исти Христос који је на Крсту страдао на Голготи и изгледао немоћан тада је заправо показао највећу моћ јер је тада уништавао смрт. Али, то људи нису могли да виде својим телесним очима нити да разумеју својим ограниченим људским разумом. И тај исти Христос у телу је Васкрсао. Оно тело које је издахнуло на Крсту оно је победило смрт.

Он нас је учинио учесницима своје победе и своје вечне славе. Он када се узнео на небо сео је са десне стране Бога Оца. Не треба то да схватимо у неком просторном смислу, него то заправо значи да је људска природа добила највећу част и славу, бесмртност и вечно Царство Божије. То је наша природа јер се Господ Исус Христос сјединио са нама. Он се вазнео и прославио, али је са нама. Не можемо да га видимо својим телесним очима јер је Он у ономе свету који блиста таквом славом да људске очи, грешне и помрачене, не могу да виде ту славу докле су у овоме свету. А то има и дубљи смисао. Да се не везујемо за овај видљиви свет преко сваке мере. Ми смо свакако део овога света, али све је то трулежно, привремено и пропадљиво, а човек је рођен за вечност и за вечну радост и вечну славу. Да буде у заједници са Богом кроз Исуса Христа Господа нашега.

Ако се молимо истински, ако вршимо Његове заповести, сам Господ Исус Христос пребиваће у нашем срцу и Дух Његов Свети ће нас поучавати – поручио је Митрополит Јоаникије.

Након завршене свете службе изведен је културно-уметнички програм у коме су учествовали чланови КУД Дома културе из Пријепоља, као и фрулаши, рецитатори, народни гуслари и други.

У Ризници манастира Милешеве постављена је трпеза са које су се послужили сви који су дошли да поделе радост храмовне славе са милешевским сестринством и пунотом Епархије милешевске.

Треба поменути да су међу бројним гостима који су узели учешће у овим славским свечаностима били и представници локалних власти из свих општина на којима делује Милешевска епархија, као и представници Исламске заједнице. Све њих су Милешева и Свети Сава примили под своје окриље саборно и са пуно љубави.

Извор: Епархија милешевска