Света Архијерејска Литургија у Мурому у Русији

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије предводио је групу свештеника, свештеномонаха, монахиња и вјерника на поклоничком путовању светињама Русије, које је трајало од 17. до 28. јуна 2014 године.

У пратњи Преосвећеног владике Јоаникија био је и свештеник Остоја Кнежевић из Никшића, који је дио импресија и детаља овог надасве духовно богатог путовања, подијелио са свима нама на чему Информативна служба Епархије будимљанско-никшићке захваљује.

Света Архијерејска Литургија у Мурому у Русији

У недjељу другу по Педесетници, на празник Свих Светих у Земљи Руској просијавших, 22. јуна 2014, Преосвећени Епископи будимљанско-никшићки Г. Јоаникије и муромски и вјазниковски Г. Нил служили су Свету Архијерејску Литургију у Благовјештенском манастиру у граду Мурому.

Света Архијерејска Литургија у Мурому у Русији

Преосвећеним Архијерејима саслуживали су Архимандрит Кронид, настојатељ Манастира, братија, клирици Епархије као и свештенослужитељи из групе поклоника: протојереј-ставрофор Данило Црногорац, архијерејски намјесник фочански, протојереј др Ненад Тупеша, професор Православног богословског факултета из Фоче, игуман Георгије Рајаковић, настојатељ манастира Свете Тројице из Брезојевице код Плава, игуман Јефтимије Шкулетић, настојатељ манастира Успења Пресвете Богородице у Пиви, игуман Арсеније Самарџић, настојатељ манастира Рођења Пресвете Богородице у Косијереву и јереј Остоја Кнежевић из Никшића.

По обављеном причешћу вјерника Епископ Нил је ријечима добродошлице поздравио Епископа Јоаникија и његову пратњу, уручујући му на дар икону Христа Спаситеља и панагију са изображењем Пресвете Богородице. У свом обраћању Епископ Јоаникије је изразио благодарност Богу што је Господ благословио да се "на овај велики празник саберемо у Благовештењском манастиру поред моштију благовјерних књажева Константина Теодора и Михаила, крститеља Мурома, да принесемо бескрвну Жртву и своје молитве Господу“. Велику захвалност Епископ Јоаникије је изказао домаћину Епископу Нилу за братски позив и гостопримство у Муромској и Вјазниковској Епархији.

Света Архијерејска Литургија у Мурому у Русији

По завршеном Богослужењу обишли смо манастир Свете Тројице, у којем се чувају мошти великих чудотвораца Петра и Февроније Муромских заштитника породице и брачника. Посјетили смо, затим, древни Спаски манастир који се сматра најстаријим манастиром у Руској Цркви после Кијево Печерске лавре. Братија Благовештенског манастира уприличила је трпезу љубави за госте из Црне Горе.

Епископ Јоаникије је, овом приликом, позвао Епископа Нила да посјети Епархију будимљанско-никшићку и упозна њене светиње, свештенство и вјерни народ.