Министар правде у Влади Србије посјетио Митрополију црногорско-приморску

Министар правде у Влади Србије Г. Никола Селаковић посјетио је 1. јула Митрополију црногорско-приморску.

Министар правде у Влади Србије посјетио Митрополију црногорско-приморску

Министар је најприје посјетио дворску цркву на Ћипуру гдје је положио вијенац на гроб краља Николе, да би се затим у Цетињском манастиру поклонио руци Светог Јована Крститеља, честици Часног Крста Господњег и моштима Светог Петра Цетињског.

Министа Селаковића је у име Архиепископа цетињског Митрополита црногорско-приморског Господина Амфилохија дочекао Епископ будимљанско-никшићки Господин Јоаникије заједно са Епископом полошко-кумановским Господином Јоакимом и братијом Цетињског манастира на челу са игуманом архимандритом Методијем (Остојићем).

Министар правде у Влади Србије посјетио Митрополију црногорско-приморску

У поздравној ријечи Владика Јоаникије је високом госту пожелио добродошлицу у Црну Гору.

"Ви сте дошли да унапредите добре међудржавне односе између Црне Горе и Србије. У црквеном и културном погледу Црна Гора, као што знате, баштини велику традицију. Та традиција по своме значају превазилази границе Црне Горе“, рекао је Владика Јоаникије.

Министар правде у Влади Србије посјетио Митрополију црногорско-приморску

Министар Селаковић је рекао да нема веће части која у је указана у Црној Гори од поклоњења цетињским светињама.

"Част је поклонити се моштима Светог Петра Цетињског, владике и владара, државника и државотворца, законодавца који је успео да из средњег у нови век пренесе традицији Немањића, Вукановића и Војислављевића, Балшића и Црнојевића, њихову лозу и исао овдје у овим горама. Као министар овдје могу да подржим оно што сте ви рекли. Глредајући из угла државе односи Црне Горе и Србије су, Богу хвала, на једној узлазној путањи, све бољи, све развијенији и све узвишенији“, рекао је министар Селаковић.

Министар правде у Влади Србије посјетио Митрополију црногорско-приморску

Он је нагласио да је Митрополија црногорско-приморска стуб идентитета Црне Горе.

"Да није било ње, питање је кад би и да ли би Црне Горе у новом веку било. Зато данас, угошћен од вас, Преосвећеног Владике Јоакима и братије Цетињског манастира, показујемо који је значај и Митрополије црногорско-приморске и Епархије будимљанско-никшићке за духовност нашега народа и за духовност државе“, рекао је он.

Министар правде у Влади Србије посјетио Митрополију црногорско-приморску

Министар Селаковић је изразио спремност државе Србије да држави Црној Гори у сваком тренутку пружи своје искуство у изради и примјени прописа којим се регулише однос између Цркве и државе.

"Од срца вам захваљујем на овом узвишеном дочеку и на прилици да се поклониомо светињама Цетињског манастира и васцелог хришћанског православног света“, закључио је министар правде Србије.

Министар правде у Влади Србије посјетио Митрополију црногорско-приморску

Потом је приређен пријем у просторијама Митрополије, а братија Цетињског манастира приредила је свечани ручак.

На свечаном ручку министар Селаковић је Митрополији црногорско-приморској поклонио репринт издање "Законика цара Душана“.

Министар правде у Влади Србије посјетио Митрополију црногорско-приморску

Министар Селаковић потом је посјетио Богословију Светог Петра Цетињског.
Након данашњег сусрета eпископ Јоаникије и министар Селаковић дали су изјаве за медије.

У пратњи министра Селаковића били су Његова Екселенција господин Зоран Бингулац, амбасадор Републике Србије у Црној Гори, Драгомир Милојевић, председник Врховног касационог суда и председник Високог савета судства, Радомир Илић, државни секретар, Дејан Царевић, директор Дирекције за управљање одузетом имовином, Милица Вучковић, шеф Службе за односе с јавношћу и Марјан Николић, шеф Протокола.