Сабор Светог Јована Крститеља, храмовна слава цркве у Сутивану

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Светог Јована Крститеља, у недјељу 20. јануара, Свету Архијерејску Литургију у цркви посвећеној Светом Јовану Крститељу и Претечи, која се гради у Сутивану код Бијелог Поља.

Сабор Светог Јована Крститеља, храмовна слава цркве у Сутивану

Саслуживало је свештенство и монаштво наше Епархије, а празник Светог Јована Крститеља и храмовну славу, пригодном бесједом, вјерницима је честитао Преосвећени Епископ.

Сам Господ Исус Христос описао је Светог Јована Крститеља као “највећег од жене рођеног“, па како онда ми, нагласио је Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, да узнесемо хвалу ономе кога уста Господња похвалише, коме је Господ дошао на ријеци Јордану, тражећи крштење и како да станемо пред оним који је назван Крститељем и кумом Господњим.

Сабор Светог Јована Крститеља, храмовна слава цркве у Сутивану

“Житије Светог Јована Крститеља у свему је чудесно, јесте људско, јер је Јован био човјек од крви и меса, као један од нас, али је потпуно изузетно због тога што га је Господ припремао као Свој изабрани сасуд да проповиједа крштење покајања, да проповиједа покајање и припреми народ за долазак Господа Исуса Христа. Сматра се да је рано остао без родитеља; његовог оца Светог Захарију убише Јевреји, посјекоше га мачем, а ускоро издахну и његова мајка која је, такође, била гоњена од Јевреја“, бесједио је Његово Преосвештенство.

Светог Јована су узели анђели Божији да га отхране у пустињи. Хранио се биљем и медом од дивљих пчела, растући и цвјетајући као ружа пустињска, као крин духовни.

Сабор Светог Јована Крститеља, храмовна слава цркве у Сутивану

“Расцвјетао се, јер се преиспунио благодаћу Пресветог Духа, огњем са Неба, те је његова ријеч била огњена, те је његова проповијед поправљала људске савјести и управљала људе на пут Божији. Када је изишао из пустиње и дошао народу, препун Духа Светог, знајући како ће Господ доћи, проповиједати Јеванђеље и чинити многа чудеса, али и о страдању Господњем и Његовом васкрсењу, јер му је све било откривено, па када је видио Христа како долази да прими крштење Свети Јован је рекао “Гле, Јагње Божије које долази да буде заклано, које узима на се гријехе свијета“. Светом Јовану Крститељу било је откривено каква ће бити служба коју ће обавити Господ у овом свијету ради нас и ради нашег спасења“, казао је Преосвећени Епископ Јоаникије.

Сабор Светог Јована Крститеља, храмовна слава цркве у Сутивану

Он је истакао да је Свети Јован Крститељ проповиједао правду и истину Божију, изобличавао грешнике и безбожнике, опомињући их не би ли се и они спасили. Опомињао је и оног безбожног Ирода, који је отео жену свом брату, а изобличавао га је још више што је имао власт, јер се народ најчешће поводи за онима који су на власти. Тако је, водећи рачуна о његовом и спасењу народа, о правом путу Божијем и заповијестима Божијим, изобличавао безбожника и за то је платио главом.

“Његова глава положена је за правду Божију и за истину Божију. Његова смрт јесте ужасна и страшна, али када то гледамо са духовне стране, пошто је Свети Јован живио за правду Божију и за истину Божију, живио да види Онога Који за њим долази, за Кога је говорио да није достојан одријешити свеза на обући Његовој. И све то видјевши и Духом Светим све разумјевши, преостало му је само још једно – да овај живот заврши онако као што је живио. Живио је жртвено све дане свог живота, а тако је и пострадао. Гледајући у његов духовни лик и осјећајући се недостојним пред њим, а како се и не би осјећали недостојним пред оним који се, још у утроби мајке своје, испунио Духом Светим, који је поживио равноангелски живот у овом свијету и који се удостојио да буде Крститељ Господњи, стојећи пред њим, ми се њему молимо да нас он заступи својим светим молитвама, да нас поучи, упути на пут покајања, да исправи наше савјести и наше мисли, да нас оснажи у вјери и добрим дјелима, да нас оснажи у побожности и свакој врлини“, поручио је Епископ Јоаникије.

Сабор Светог Јована Крститеља, храмовна слава цркве у Сутивану

Владика је позвао вјерни народ да прилозима помогну завршетак радова на изградњи и украшавању храма Светог Јована Крститеља у Сутивану, “светиње која васкрсава из пепела“.

“Ово мјесто названо је по Светом Јовану Крститељу, по старом храму који се овдје налазио. Нијесмо још нашли његове темеље, али сва стара предања и записи свједоче да је овдје био храм њему посвећен. Ово је мјесто под његовом заштитом, нарочито од момента када смо почели да зидамо овај лијепи, дивни, свијетли и величанствени храм. Слава Богу све до сада што је урађено лијепо је и као да нас је сам Свети Јован Крститељ упућивао да, градећи храм градимо и своје душе, градимо заједништво, да све што узиђемо у овај храм, уградимо с љубављу и зато је све то тако лијепо и складно“.

Сабор Светог Јована Крститеља, храмовна слава цркве у Сутивану

“Овај одбор, на чијем челу је г. Миомир Цвијовић, лијепо ради, сложно ради и све са договором, поштујући струку и науку, јер градња храма, заиста, није мала ствар. А ми, хвала Богу, иако смо некако неприкладни и неприпремљени, али сама ова светиња којој прилазимо и коју градимо, учи нас, а Свети Јован Крститељ опомиње да све дјеламо са страхом Божјим, мислећи на славу Божију, на добро ближњих, на добро свог потомства“, закључио је Његово Преосвештенство.

Освештан је и преломљен славски колач, а заједничарење у славу Божију и у част Светог Јована Крститеља настављено је уз трпезу љубави, коју је припремио Одбор за изградњу храма.

Фотогалерија