Владика Јоаникије у Паштровићима: Љубав, посебно према непријатељима, највећи је дар Божији

Његово преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки и администратор Митрополије црногорско-приморске г. Јоаникије служио је са свештенством данас, 9. јаунара, на празник Светог првомученика и архиђакона Стефана, Свету архијерејску литургију у манастиру Дуљево у Паштровићима, поводом храмовне славе ове светиње.

Владика Јоаникије у Паштровићима

У молитвеном сабрању је учествовао и Марко Бато Царевић, предсједник општине Будва.

На крају Свете службе Божије Преосвећни владика Јоаникије је благословио и пререзао славски колач, честитао Божић и славу дуљевској светој обитељи и сабраном вјерном народу.

У архипастирском слову владика је говорио о Светом архиђакону првомученику Стефану, кога прослављамо трећег дана о Рођењу Христовом, истичући да одмах видимо каква су дјела Божија и шта је донио Господ овоме свијету.

“Гледајући на Њега, гледамо и на Његове вјерне и на Његове свете. И видимо да је Свети архиђакон и првомученик Стефан нови човјек, онај човјек кога је обновио Господ Исус Христос. Ново лице људско се појавило, и говораху за њега када су га видјели како исповиједа вјеру, да је његово лице заблистало као лице анђела”, бесједио је владика Јоаникије и појаснио да је Богомладенац Христос обновио лице свакога вјерујућег човјека, обновио његову душу и срце, обновио његов ум и у њега у улио божанску мудрост, а у срце ново осјећање, радост и снагу, силу Духа Светога.

За Светог Стефана се говори, када је почео да проповједа Јеванђеље, како је казао, да се појавио као човјек пун духа и силе, не човјечије него божанске силе. Господ му је дао такве дарове, захваљујући његовој вери у Христа и ревности, да је одмах почео да свједочи име Христово заједно са Светим апостолима, чим су га они произвели у службу ђаконску.

“И он је као ђакон проповиједао као апостол, јер Господ не гледа ко је ко, и Дух дише гдје хоће. А проповиједао је тако као да је сам Господ проповједао. И оптужен је исто онако као што су Јевреји оптуживали Христа, да ће угрозити закон Мојсијев и измијенити њихове дотадашње обичаје и завести неке нове.

Појаснио је владика да је стари закон био само припрема за Нови завјет те да стари човјек са својим застарелим схватањима и са малом већ закржљалом вјером, није могао да прими Христа него се бунио:

“Тај стари човјек је био помислио да је оно што је преко Мојсија откривено све, а није схватио дубину пророчких проповиједи самога Мојсија, који су говорили о доласку Месије и Спаситеља – Сина Божјега у овај свијет. И када је проповједао Свети апостол Стефан Христа оваплоћенога и распетога и васкрслога, побунили су се Јевреји, и наравно дисали су истом оно мржњом према Стефану као и према Христу раније.”

Владика је нагласио да је силу новога човјека Христовог, човјека обновљене хришћанске душе, показао управо Свети апостол Стефан, који се није уплашио него је говорећи истину заправо проповиједао спасење и своме народу и онима који га оптужују и клеветају, који га мрзе и који су жедни његове крви.

“Пострадао је као Христос. Својим страдањем се уподобио Христу Господу, иако је Христос разапет на крсту, а он каменован. Са истим расположењем према ближњима је и Свети апостол Стефан положио своју главу, са љубављу према њима, праштајући им све”, нагласио је Преосвећени Епископ Јоаникије.

Подсјетивши на чудесно свједочанство када је Архиђакон Стефан, кога су каменовали до смрти, прије него што је испустио душу на кољена, молио Господа да његовим мучитељима све опрости и да им не прими то у гријех, јер не знају што чине, владика Јоаникије је посебно истакао да такву љубав према непријатељима могу да имају само прави истински хришћани, свједоци Христове љубави и науке:

“То је изнад човјечијих моћи. И према тој љубави треба да стремимо. То је она љубав која препорађа, која обнавља лице цијеле земље и лице човјечанства. То је онај огањ који је Господ дошао да баци на земљу, да се разгори што прије. То су дарови Духа Светога. А љубав је највећи дар Божији, посебно као врхунац љубав према непријатељима. То је љубав која има силу, да и од непријатеља прави пријатеље и од невјерника вјернике.”

Указавши на то да су Јевреји када су каменовали Светога Стефана, да би им биле руке слободније, скинули своје хаљине и дали на чување младићу који се тада саглашавао са каменовањем, Преосвећени је подсјетио да је тај младић био Савле и да је он касније постао апостол народа и највећи проповједник међу апостолима – Свети апостол Павле .

“Тај пламен љубави Божије, праве истините вјере, и пламен Божије истине и правде, свијетли кроз вјекове и просвећује нашу таму, као што Јеванђелист говори, да је Господ дошао онима који сједе у тами и у сјеници смрти, да нас ослободи и од таме и од страха смртнога”, поручио је владика Јоаникије.

На крају Његово преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки и администратор Митрополије црногорско-приморске г. Јоаникије је пожелио да данашње славље свима који су дошли у ову древну српску светињу, манастир Дуљево, задужбину цара Душана, буде на радост и спасење:

“Ово јесте омања црква, није тако велика као његова главна задужбина у Призрену, али је и она славна и света. Иако је малих димензија, она је велика да нас све прими, да нас загрије и нахрани небеским хљебом. Као што је то данас било овдје, тако је то било и раније кроз векове, а тако ће, ако Бог да, бити и у будућим временима и вјековима. Нека нашој мати Ангелини, игуманији ове свете обитељи, са њеним сестрама, које се овдје непрестано Богу моле, служе Богу и овој светињи, и свима онима који са вјером и љубављу долазе у ову светињу, буде на здравље и спасење. Срећан празник, на многаја љета. Амин, Боже дај!”

Мати Ангелина, која је била овогодишњи домаћин славе, дио славског колача и кумство за наредну славу предала је Марку Бату Царевићу, предсједнику општине Будва.

Извор: Митрополија црногорско-приморска