У манастиру Високи Дечани свечано прослављен јубилеј-20 година од хиротоније Епископа Теодосија

У манастиру Високи Дечани торжественим литургијским сабрањем обележено је двадесет година архијерејске службе Његовог Високопреосвештенства Архиепископа и Митрополита рашко-призренског г.Теодосија.

Високи Дечани

Стари грузијски и српски православни рукописи се враћају кући из лондонске аукцијске куће

Aукције три древна православна рукописа – једног грузијског и два српска у Лондону обављене су у уторак, 11. јуна.

Први рукопис, Кодекс Синаитикус Рескриптус, је палимпсест, са претходно палестинским арамејским текстом из 5.–7. века и црквеним грузијским текстом из 979. године, који је написао Јован-Зосима, грузијски монах који је живео у манастиру у Јерусалиму, а касније у манастиру Свете Катарине на Синају.

Свети Петар Коришки – слава манастира Црна Река, богослужио Митрополит Јоаникије

Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије служио је данас, на празник преподобног Петра Коришког Свету службу Божију покрај светитељевих моштију у манастиру Црна Река.

Свети Петар Коришки – слава манастира Црна Река

Нова Свештена епистасија Свете Горе

У складу са светогорским уставом, 14. јуна по новом, а 1. јуна по старом календару, у Кареји је након доксологије у Протатској цркви у Кареји, извршен чин примопредаје Свештене епистасије, извршног административног тела Свете Горе са мандатом од једне године.

Нова Свештена епистасија Свете Горе

Литургија и парастос на Камнишкој Бистрици

У суботу, 15. јуна, Његово Преосвештенство Епископ буеносајрески и јужно-централноамерички Кирило, Администратор Митрополије загребачко-љубљанске, служио је Свету Литургију и парастос на спомен подручју у Камнишкој Бистрици у Словенији, на мјесту страдања великог народног збјега из Црне Горе, Боке которске и Херцеговине, 1945. године. Тада је на том мјесту наредбом комунистичких власти убијено преко 3500 невиних.

Митрополит Николај и посланство Руске православне заграничне цркве у посети Српској православној цркви

Високопреосвећени Митрополит источноамерички г. Николај, првојерарх Руске православне заграничне цркве, са пратњом посетиће следеће недеље Српску православну цркву.

Митрополит Николај и посланство Руске православне

Митрополит Јоаникије са архијерејима Руске цркве богослужио у Нило-столобенском манастиру

У навечерје празника Обретења моштију Преподобног Нила Столобенског, 8. јуна 2024. године, Његово високопреосвештенство Митрополит тверски и кашински г. Амвросије одслужио је мало вечерње са акатистом Преподобном Нилу Столобенском, а затим, уз саслужење високопреосвећене господе митрополита црногорско-приморског Јоаникија и кемеровског и прокопјевског Аристарха, свеноћно бденије у Богојављенској саборној цркви Нило-Столобенске испоснице у Тверској области.