У Никшићу ускоро почиње са радом летња школа руског језика

Летња школа за интензивно учење руској језика почеће са радом 31. јула у Никшићу.

Интензивни курс ће трајати три недеље. Захваљујући методици наставе на страном језику, долази до убрзаног развоја језичких вештина, те ће полазници курса за свега 21 дан прећи пут од познавања најједноставнијих речи до слободног владања руским језиком.

Летњу школу организују Епархија будимљанско-никшићка Српске православне цркве, Руска хуманитарна мисија и Руски дом у Београду.

Настава ће бити извођена од 31. јула до 20. августа.

Изашла је из штампе књига протојереја Андрије Поповића „Ратни дневник 1914-1916“

Ова књига је драгоцено свједочанство о проти Андрији као војном свештенику, јунаку и ратнику и његовим саборцима из Шекуларско-трепачког батаљона, који је имао шеснаесторо дјеце. Овом књигом њен приређивач и издавач, праунук проте Андрије, некадашњи професор Цетињске богословије, теолог и правник г. Милош Момиров Поповић, жели да сачува вјечни спомен свом прађеду проти Андрији Поповићу, свештенику, ратнику и знаменитом Шекуларцу.

Никшићанка Зорица Алексић добитница Ордена „Свете мајке Анастасије“

Свечана додјела Ордена „Свете мајке Анастасије“ вишедјетним породицама са простора Србије, Републике Српске и Црне Горе уприличена је, у петак 5. јула 2024. године, у крипти Спомен-храма Светог Саве на Врачару. Међу добитницима је и Зорица Алексић из Никшића, којој је Орден додијељен као „узорној мајци која својом несебичном посвећеношћу подизању будућих покољења и демографској обнови нашег народа представља надахнуће за читаву заједницу“.

Отац Лука Цуцмил на прослави матуре у Плужинама

Срећан сам што су ме матуранти ЈУ ОБРАЗОВНОГ ЦЕНТРА ПЛУЖИНЕ, наше гимназије и трговачке школе генерације "05" позвали да са њима прославим њихову матуру и благословим вече. За њих је ово велики дан али и за мене што су ме позвали да будем са њима.

Отац Лука Цуцмил на прослави матуре у Плужинама

Декларација Свесрпског сабора о заједничкој будућности српског народа

Владе Србије и Републике Српске су усвојиле 8. јуна 2024. године, у оквиру Свесрпског сабора у Београду, Декларацију о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа, која садржи 49 закључака, ставова и циљева у циљу очувања мира, стабилности, националног, културног и верског идентитета, као и интензивирања и продубљивања сарадње и међусобне заштите.

25 година од хиротоније Митрополита Јоаникија на Цетињу

На данашњи дан прије 25 година Митрополит Јоаникије хиротонисан је на Цетињу у чин епископа од стране Патријарха Павла, Митрополита Амфилохија и 12 епископа.

25 година од хиротоније Митрополита Јоаникија на Цетињу

ДОСТОЈАН!

Протопрезвитер-ставрофор Слободан Јокић: Саборни храм је душа Никшића

Протопрезвитер-ставрофор Слободан Бобан Јокић, архијерејски намесник никшићки био је гост специјалне емисије Телевизије "Храм", Архиепископије београдско-карловачке, у оквиру које је говорио о историјату и значају Саборног храма Светог Василија Острошког у Никшићу.

Саборни храм је душа Никшића

Ходочашће у славу и част Светог Василија Острошког

По благослову Владике Методија, беранци Марко Дашић и Зоран Бабовић крећу на поклоњење Моштима Светог Василија Острошког. У славу Божију, а у част и спомен Светог Василија, планирају да пјешке пређу 146,6 километара, и 12. маја стигну у острошку Светињу.

На главном Тргу у Никшићу обијена кућица са украсима

На Тргу слободе у Никшићу гдје је у току Васкршњи базар током ноћи обијена је једна од кућица са украсима.

На главном Тргу у Никшићу обијена кућица са украсима

У објекат је проваљено, а све што је било унутра је уништено и разбацано по тргу.