Светосавска академија одржана у Жабљаку

Свечана академија у славу Светом Сави одржана је у недељу, 30. јануара на Жабљаку у сали Центра за културу. Академијом у граду под Дурмитором завршиле су се овогодишње светосавске свечаности у Епархији будимљанско-никшићкој.

Академију је благословио Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије. Светосавско сабрање поздравио је надлежни парох, јереј Миливоје Јововић, честитајући празник Првог Архиепископа српског Светог Саве гостима и окупљеном народу Жабљака и његове околине.

"И овом приликом подсјетићемо се колико нас је задужио Свети Сава, задужила нас је Божија љубав која нам га је таквог подарила и сачувала да са правом кажемо да је он учитељ, наставник пута који води у живот вјечни. Свети Сава је својим животом свједочио да је земаљско за малена царство, а Небеско увијек и довијека. Својим животом и дјелом Свети Сава нам је оставио у аманет много вриједног. Дао нам је путоказ куда треба ићи. Његова дубока вјера, продуховљеност, али и мудрост и борбеност, када затреба, врлине су које пречесто недостају његовом народу", казао је у свом поздравном слову свештеник Јововић.

Светосавска академија одржана у Жабљаку

Светосавску бесједу одржао је књижевник Милутин Мићовић. Он је казао да се Свети Сава, ових дана, највише прославља у Црној Гори, тамо гје је највише и оспораван. Оспорава се с државног врха, а воли из душе народа, те је зато и тешко оспорити његово присуство у Црној Гори.

"Прослављати Светог Саву на Дурмитору, јесте нека непрекинута нит његовог присутва, не само извором који носи његово име, него и Савиним Куком, и Савином стопом.

Ако је Свети Сава на Дурмитору прије од нас, и прије од Црне Горе, онда је нормално да га упитамо понешто о нашем духовном поријеклу, па и о темељу Црне Горе. Међутим, од распитивања, једноставије је, и лакше, напити се чисте и ладне воде са Његовог извора, која би нам могла све објаснити, али попети се до тог извора, многима од нас је немогуће", рекао је Мићовић.

Светосавска академија одржана у Жабљаку

Мићовић је нагласио да је Растко Немањић напустио свијет и отишао у Свету Гору, не само што је заволио монаштво, него што је и сагледао природу свијета, гдје низина потапа и разара висину, гдје оно најтамније и најниже у човјеку гуши и разара оно што је најдубље, богмдато и свјетлосно у њему.

"Принц Растко није само принц по владарском роду, он је, прије свега, принц Божанске свјетлости. Али, до те свјетлости није дошао неким изненадним чудом, него кроз дугу и истрајну духовну борбу у својим испосницама од Свете Горе до Студенице. Сачуване су његове ријечи гдје каже, борећи се са својим низинама "помијешах се са стоком неразумном". И, "живот људски је пара и дим..."

Али он није остао ту гдје је себе затекао, него се кроз подвиг успињао ка духовним висинама. Свети Сава хоће ту силу, ту духовну моћ да усели, не само у себе, и себе освијетли, него хоће ту силу да усели и у духовни темељ свог народа и да му тако освијетли пут којим иде."

Светосавска академија одржана у Жабљаку

"По том дјелу Светога Саву памти његов народ. По том усправљању човјека, да расте небу и Богу, а не да се расипа и просипа у земаљске таме и низине. Тим дјелом које не престаје, српски народ има Светаог Саву у свим временима за помоћника и садјелатника кроз Цркву и Божију службу, кроз свештенике и владике, учитеље, а онда, колико је то могуће, и кроз све нас. Том "искром бесамртном", он се разраста у памћењу свог народа, у нашем унутрашњем разумијевању. Свети Сава не би могао имати овакав ауторитет у свом народу, да увијек у његовој души не ради, отварајући изворе воде живе, да не отвара нове прозоре и врата на кућама у којим живимо, да заједно са нама не уноси бадњаке у наше куће и слави крсну славу и окупља браћу. Да увијек изнова не учи читати и поимати основне и најважније појмове људског и свенародног постојања", истакао је у својој бесједи књижевник Милутин Мићовић.

У програму светосавске академије на Жабљаку учествовали су: хор Богословије Светог Петра Цетињског са Цетиња, народни гуслар Здравко Кнежевић, КУД са Жабљака, а пјесме о Светитељу Сави рецитовали су ученици Гимназије "17. септембар" и дјеца полазници вјеронауке.

Академијом у Жабљаку завршиле су се овогодишње светосавске свечаности у Епархији будимљанско-никшићкој.

Srpska pravoslavna crkva

Sveviđe