Велики чудотворац и молитвеник пред Господом

Свету Литургију на празник Свештеномученика Харалампија, светитеља из првих вијекова хришћанства,у цркви Светог Николе у Бијелом Пољу, служио је протојереј ставрофор Мираш Богавац уз саслужење протојереја Дарка Пејића и игумана манастира Свете Тројице у Мајсторовини архимандрита Јоаникија Зиндовића.

Велики чудотворац и молитвеник пред Господом

Послије Свете Литургије бесједио је отац Јоаникије, истичући да данас прослављамо Бога и његовог великог угодника Свештеномученика Харалампија, чији се дио моштију налазиу храму у Никољцу.

Велики чудотворац и молитвеник пред Господом

"Свети Свештеномученик Харалампије живио је крајем другог вијека за вријеме Септима Севера, великог гонитеља хришћана. Пострадао је за Христа 202. године. Био је велики чудотворац за вријеме живота и послије смрти. Прославио је Христа не кријући се од гонитеља већ је јавно исповиједао Христа. Пострадаоје у 113. години, и данас, послије толико вјекова чини чудеса, зато што је славио Христа и прослављаоБога", бесједиојеотацЈоаникије, призивајући на народ милост Божију и молитве великога чудотворца Свештеномученика Харалампија.

Велики чудотворац и молитвеник пред Господом

Поред тога што ј есветиња у Никољцу под заштитом Свегога Николаја Чудотворца, она је и под заштитом Светог аСвештеномученика Харалампија. У цркви од давнина постоји стари, чудесан обичај, да се његове свете мошти приликом освећења водице полажу у водицу, и онда се водица уз дио памука у којем су чуване, дијеле вјерницима како би преко пијења свете воде примили благодат Светога Харалампија. У Никољцу се чува дио свете кичме Светитеља.

Осим цркве у Никољцу, дио моштију Свештеномученика Харалампиј аналази се у манастиру Светог Николаја у Подврху,гдје је дио његове свете лобање, док се десна рука светитеља чува у манастиру Морача.