Прослављен имендан владике Јоаникија

Светом Архијерејском Литургијом, која је у уторак 17. новембра 2015, на празник преподобног Јоаникија Великог служена у катедралном манастиру наше Епархије – Ђурђевим Ступовима, молитвено је прослављен празник овог Угодника Божијег и имендан Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија.

Прослављен имендан владике Јоаникија

У литургијском сабрању, којим је началствовао Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, саслуживало је бројно свештенство и свештеномонаштво наше Епархије и Митрополије црногорско-приморске.

Прослављен имендан владике Јоаникија

Празничном богослужењу присуствовао је вјерни народ и уважени гости и пријатељи манастира Ђурђеви Ступови и владике Јоаникија.

Прослављен имендан владике Јоаникија

Празник Преподобног Јоаникија Великог сабраном народу, а имендан владици Јоаникију пригодним ријечима је честитао јеромонах Сергије (Рекић), сабрат Острошког манастира.

„Преосвећени Владико, драги оци и вјерни народе који сте дошли да прославимо Светог и великог Јоаникија, а велики се није и не буде само по висини и величини мјерљивој земаљским мјерилима, него велики по духу. Велики и Свети Јоаникије је рекао ону познату молитву коју и у данашњи дан и сваки дан молимо, почињемо дан и завршавамо „Надање је мој Отац, прибјежиште мој Син, покров је мој Дух Свети, Тројице Света слава Ти“. Сва богословска мудрост могла би се рећи у тих неколико ријечи. Одакле је он дошао до тих ријечи ако не од живог Бога надахнут, а својим животом доживјевши Тајну Свете Тројице, колико је то човјеку могуће. Само такав човјек који је сав принио и сав себе засновао, свој живот на Светој Тројици могао је са тако мало ријечи рећи све што је човјеку потребно да постане оно за шта је и створен, а то је да буде обожени човјек, Бог по благодати“.

„И, заиста, другог пута нема за обожење човјека него личним својим трудом и напором. Као примјер таквог живота поред Светог Јоаникија Великог имамо потврду у животу безброј светих људи, па и Светог, ево, Георгија коме су храм овај наши свети преци, Свети Немањићи који су, такође, свој живот засновали на Тајни Свете Тројице, на чињеници, на стварности Свете Тројице, посветили храм Светом Георгију, који је своје младе године и висок друштвени статус, све принио Христу, све жртвовао да би постао у вјечности заједничар ове Свете Тројице“, казао је отац Сергије.

Прослављен имендан владике Јоаникија

Он је овом приликом подсјетио и на личност блаженог помена Патријарха српског Г. Павла, који је свој живот засновао и коме је прибјежиште био Христос и покров Дух Свети и који се надао на Оца Бога.

„И заиста, свети наш Владико, нека Вам Господ Бог даде да током читавог Вашег живота будете свједок Свете Тројице и да Вам буде увијек, као што и јесте, покров Дух Свети, са прибјежиштем Христом, надањем Оцем и да на многа љета, угледајући се на Ваш труд и подвиг, и ми славимо Свету Тројицу“, рекао је јеромонах Сергије.

Оцу Сергију, свештеницима и вјерном народу, који су се сабрали у манастиру Ђурђеви Ступови да заједно узнесу молитве Богу, захвалио је Владика будимљанско-никшићки.

„Данас смо се овдје сабрали у већем броју свештеници, монаси, монахиње и размишљам о улози свештеничке службе у ове наше дане и колико је улога сваког честитог хришћанина – велика. Ми, још увијек немамо толико хришћана који живе по Јеванђељу Божјем, него је то још увијек једно мало стадо, а мјера праве, истинске побожности јесте народ који долази на недјељну службу, колико се на тај дан, дан молитве, хришћана православних сјети да све друго остави, да му ништа друго није важније него отићи у цркву и Богу се помолити. Није то тако велики број, а то умногоме зависи, драга браћо свештеници, и од нас“.

„Ми смо позвани и добили смо благослов од Бога да народ Божји сабирамо у дом Божји. То је наша основна служба, да га приводимо Христу Господу, не себи, а Онај Који, заиста, савршава свету службу на Светој Литургији, то је Господ Исус Христос. Око Њега се ми сабирамо и питање је да ли смо се одазвали позиву Господњем да дођемо на свету службу. Сви смо од Господа Бога позвани, али наш се народ отуђио да очекује позивницу да му пишемо да би дошао на свету службу. Ако је засновано на томе, на нашим људским сујетама, на пријатељствима или на било чему другом то је мало, то је ништа и онда то не вриједи. Дакле, колико нашег народа се одазива на позив Господњи да дође на свету службу Божју, колико њих занемарује позив Господњи? Велики број, драга браћо и сестре, и то је наша главна брига, главна мука, главни проблем. Нијесмо постали хришћани како ваља, да смо постали хришћани како ваља, а ту не искључујемо ни нас свештенике, било би нам у цркви боље, али, будите сигурни, било би много боље и у нашој отаџбини, у цијелом српском народу, било би боље у цијелом свијету“, поручио је Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије.

За учеснике молитвеног сабрања приређена је трпеза братске љубави. Благосиљан је и преломљен славски колач.