Освештан новоподигнути Црквено-народни дом у Броћанцу

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије освештао је на празник Светог великомученика Теодора Тирона, 19. марта 2016, у селу Броћанац у Бањанима, новоизграђени Црквено-народни дом.

Захваљујући ктитору овог дома г.-дину Васу Максимовом Јаничићу, Преосвећени Владика је казао да је сваки труд који човјек приноси Господу благословен, човјек који се труди за славу Божју он гледа у будућност, а везује се за вјечне вриједности, везује се за своје претке и за своје потомке, за оне који су дошли на свијет и оне који ће тек доћи.

Освештан новоподигнути Црквено-народни дом у Броћанцу

„Сабрали смо се данас овдје у Броћанцу код цркве Светог апостола и јеванђелисте Луке, која нам благовјести јеванђеље Христово, код гробова ваших предака, овдје у центру овог лијепог мјеста, заблистао је овај црквено-народни дом, не капела. То наглашавам зато што суљуди кренули да граде мртвачнице свуда по овим нашим селима и мјестима. Разумијем ту потребу, али не могу да се сложим са тим да оваква здања, у којима народ улаже много својих средстава, служе само за сахране.

Освештан новоподигнути Црквено-народни дом у Броћанцу

Црква Божја служи за окуп народни, да се сабирамо, да се хранимо Небеским хљебом, да славимо име Божје, да се радујемо Господу Богу живоме Који је извор живота, да се радујемо једни другима, да узносимо славу имену Божјем. Томе служи црква и она која је на гробљу и она која није, а када је црква на гробљу тада је још већа заједница, јер су пред Богом сви живи и ми који долазимо у храм и они који су већ отишли на Небо, у храм вјечни и небески“, казао је Владика Јоаникије.

Освештан новоподигнути Црквено-народни дом у Броћанцу

Он је изразио наду да ће овај новоосвештани објекат бити у правом смислу ријечи Црквено-народни дом који ће служити за потребе народа. „Веома сам благодаран г.-дину Јаничићу, који је заједно са својом породицом све ово од срца лијепо урадио, био у контакту са нашим свештеником Раденком Копривицом и са манастиром Косијерево, са својим рођацима и комшијама и све то, како Бог заповиједа, направио и овом светом храму посветио. Свакако, са намјером да у овом дому буде, прије свега, радост и заједница, а када буде жалост и дом за саучешће. Овај дом треба да буде дом и за пјесму и за радост, за лијепу ријеч и за лијепу бесједу хришћанску, за лијеп народни, хришћански окуп, како год прилике буду налагале“, поручио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Владика је, овом приликом, Васа Јаничића одликовао архипастирском граматом „за показану љубав и доброчинство према својој светој Цркви, нарочито приликом изградње Црквено-народног дома у селу Броћанац“, пожеливши му од Господа и свих светих из рода српског свако истинско добро и напредак у животу и раду.
У име братства Јаничића и племеника Броћанца сабранима се обратио Божо Јаничић, који је истакао да су највеће светиње једног народа Храм, гробље и породица.

„Братства Јаничића, Даковића, Драганића и Кандића су ову истину одувијек знали, па су на овом гробљу, прије скоро сто година, иако у великом сиромаштву и немаштини, али, знајући да је „земаљско за малена царство а небеско од сада и довијека“, подигли на старом гробљу Храм и посветили га Светоме апостолу Луки. А наши преци су знали још једну истину - да нас ништа љепше, топлије, срдачније не окупља и да нас ништа љепше не грије и збратимљује и, оно што је најбитније, не обожује, него ове наше светиње“.

„Сваки овај гроб, сваки овај камен, свако ово спомен обиљежје, који нас окружују свједоче да смо рођени на земљи, да на земљи живимо, али да за нечим већим, узвишенијим, трајнијим и непролазним стремимо и тежимо. Зато морамо да наше светиње његујемо, одржавамо, украшавамо и унапређујемо“, рекао је Божо Јаничић, додајући: „Овај сабор на који нас је окупило ово наше дјело најбоље је свједочанство да не заборављамо аманет наших предака и да желимо да га живимо и пренесемо у наслеђе својим потомцима. Да овај Црквени дом који је изникао код ове Цркве буде по оној Његошевој „На гробу ће изнићи цвијеће за далеко неко покољење“. Чувајући, обнављајући своје светиње ми, уствари, чувамо и обнављамо себе и своје породице. Васо Јаничић, ношен овим идејама о прецима и потомцима, постаде задужбинар овог Црквеног дома и данас га предаје у власништво и на употребу својој Цркви, тј. Епархији Будимљанско Никшићкој и вјерном народу“.

У име мјештана Броћанца и у своје име ктитор, Васо Јаничић је предао уговор о поклону Дома Епархији Будимљанско-никшићкој и њеном вјерном народу. Он је, у знак сјећања на овај свечани дан, Владици Јоаникију уручио пригодан поклон.
„Моја је идеја била да помогнем свој завичај и народ који живи у њему, да се изгради нешто што би народу користило. Част ми је што сте данас ту и што сте, уважени Владико, извршили освећење овог објекта. Част ми је да предам Вама у руке ову задужбину. За управљање и одржавање њоме задужиће се Црквени одбор Броћанца. Ту сам да помогнем све што треба свом народу. То је поклон од срца мене и моје породице“, казао је Васо Јаничић.

Освештан новоподигнути Црквено-народни дом у Броћанцу

Црквени одбор је ктитору на дар уручио Библију, а овом приликом дариван је и Мирослав Јаничић, који је уложио велики труд приликом реализације овог пројекта, те одржавања цркве и гробља у Броћанцу.