Владика Јоаникије служио у Полици код Берана

У суботу четврте седмице Часног поста, 21. марта 2015, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки и администратор Епархије милешевске Г. Јоаникије, служио је Свету Архијерејску Литургију у цркви Силаска Светог Духа на апостоле у селу Полице код Берана.

У бесједи којом се током светог богослужења обратио сабраном вјерном народу Преосвећени Епископ Јоаникије је говорио о посту као лијеку, који је Света Црква прописала, још од пророка Мојсија па и раније, за душу и за тијело.

"Сви ми који постимо и молимо се Богу знамо да је тај лијек неопходан за наш духовни напредак, али и за наше душевно и тјелесно здравље. А шта је, драга браћо и сестре, главни смисао поста? Овај пост нам открива праву суштину. Постимо 40 дана, а онда слиједи Велика недјеља која се узима посебно као недјеља пред само Васкрсење Христово. Ових Четрдесет дана поста су добра припрема да уђемо у Велику недјељу, последњу недјељу, недјељу страдања Христових, недјељу искушења Његових, издаје Христа, Тајне вечере, Његовог распећа и Његовог крста, изливања Његове животворне крви за очишћење свијета и за нови живот свијета“.

Владика Јоаникије служио у Полици код Берана

"То је недјеља у којој треба да се поклонимо Крсту Христовом, Његовој смрти и гробу Његовом, али која нас уводи у свијетли празник Његовог Васкрсења и не можемо другачије, драга браћо и сестре, доживјети пуноћу радости Васкрсења Христовог уколико се не будемо сараспињали са Христом Господом, уколико не будемо созерцавали својим духовним очима Његове патње и Његова страдања ради нас и ради нашег спасења“, казао је Владика Јоаникије.

Господ Исус Христос, нагласио је Преосвећени Епископ, страдао је као човјек на крсту, али Га је у том страдању кријепило Његово божанство. Његова искупитељна смрт није смрт обичног човјека, него смрт нашег Спаситеља и Искупитеља.

"Колико је било Његово страдање када су Га издали, када Га је издао Његов ученик, када су се разбјежали од Његовог крста, када је Он као човјек страдао на крсту, али Његово божанство Га је кријепило и Његова смрт није смрт обичног човјека, него смрт нашег Спаситеља и Искупитеља, Обновитеља људске природе, а то све врхуни у тајни Васкрсења, које је уједно и тајна нашег обновљења, тајна наше свете вјере православне“.

"Ми православни хришћани немамо потребе да много говоримо о нашој вјери, само да се прекрстимо, да исповједимо име Господње и нашу вјеру у Христово оваплоћење, Његово страдање ради нас и ради нашег спасења, у Његову смрт, у Његову побједу над смрћу и Његово васкрсење“.

Владика Јоаникије служио у Полици код Берана

"То је оно основно и ево, драга браћо и сестре, ми смо устројили обичај да се овдје саберемо и служимо у току Часног поста, јер су баш то дани кад треба да се саберемо, кад треба да се измиримо једни са другима и са Богом, да се приближимо Богу и једни другима кроз љубав Христову, кроз тајну Цркве Божје. Црква Божја нас обједињује и сједињује у један духовни организам и то је оно што одликује хришћане да су људи црквени, да се сабирају у дом Божји, да се заједно Богу моле, да заједно име Божје славе, на такав начин наслађују се љубави Христове и да јача међусобна љубав међу нама“, поручио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки и администратор Епархије милешевске Г. Јоаникије.

Владици је саслуживало свештенство и монаштво Епархије. Светој Тајни причешћа приступили су бројни вјерници.