Крстопоклона недјеља у никшићкој Саборној цркви

На трећу недјељу Великог поста, Крстопоклону недјељу, 15. марта 2015, Света Литургија служена је у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу.

Литургијом је началствовао јереј Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки уз саслужење протојереја-ставрофора Марка Ђурковића, јереја Остоје Кнежевића и ђакона др Николе Маројевића и Константина Дојића.

Богослужење је појањем пратио хор Преподобне мати Ангелине.

Послије читања Светог Јеванђеља сабраном вјерном народу бесједио је отац Слободан Јокић.

Крстопоклона недјеља у никшићкој Саборној цркви

"Драга браћо и сестре, улазимо, ево, у четврту недељу Часног поста, већ смо на половини светог и Богом благословеног Великог поста. Живот нам, вјероватно, доноси да заборавимо на тренутак онај почетак, кад је све било мир, тишина, молитва, па у тој брзини, коју нам живот намеће, пост узимамо као навику, не размишљамо тако интензивно о њему и ономе што он пружа. Пост није само храна, пост је, заправо, оно што је његова суштина, а то је чиста душа, чисто срце, чисте мисли. Међутим, брзина живота и све оно што нам живот доноси утичу да то понекад, можда, заборављамо“.

"Зато данас износимо овај крст Господњи, да нас опет опомене, да нас опет укријепи ако смо се уморили од поста, да нам буде снага и путеводитељ, да ток поста у добру завршимо, да вјеру непостиђену сачувамо и да Васкрсење Господње дочекамо. Износимо крст који нам је свједочанство Васкрсења Христовог, јер како каже пјесник "Васкрсења не бива без смрти“, браћо и сестре, васкрсење не бива без крста. Крст нам, дакле, указује на васкрсење, али нам указује и на то како да стигнемо до васкрсења“, рекао је о. Слободан.

Он је подсјетио да морамо да сачувамо своју душу, као што нас у Светом Јеванђељу учи Спаситељ наш Исус Христос ријечима: „Ако човјек задобије сав свијет,а души својој науди, каква му је корист?“

"Доћи ћемо до Васкрсења, али нећемо осјетити радост, јер је Васкрсење радост, свјетлост и мир у Духу Светом, у Господу Васкрслом. Стога станимо, опет и много пута, застанимо испред крста Часног и преиспитајмо себе. Станимо и размислимо, помолимо се Богу, упитајмо се како постимо и куда идемо, браћо и сестре“.

"Крст је страдање, али крст је и васкрсење, оно нас води у царство Божје о коме и данас говори Свето писмо. Циљ нашег живота је царство Божје. Немојмо многа блага материјална, трошна, пропадљива да сакупљамо, сакупљајмо многа добра дјела, она ће нас увести у радост Господа нашег Исуса Христа. Станимо, окренимо се и погледајмо гдје смо. Служимо ли ближњему своме? Служимо ли икоме осим себи, јер смо и на то заборавили. Али, Крст, овај крст који пред нама овдје видимо и онај који носимо у себи, јер раширимо ли руке видјећемо да је човјек крстолико биће, али и биће васкрсења, дакле, нека овај крст буде свима нама на опомену, нека нам свима буде на укрепљење, као што и јесте крст Господњи, да ове недјеље и сваке недјеље пјевамо „Крсту Твоме клањамо се Господе и свето васкрсење Твоје славимо“, бесједио је свештеник Јокић.

Велики број вјерника приступио је Светом причешћу и причестио се Светим Тајнама Христовим.