Крсни ход у Никшићу: Литије су показале да се на правди братској, слози, љубави, помирењу, разумијевању може и мора градити будућност наше дјеце и наше државе Црне Горе

У Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу, у четвртак 12. марта 2020. служен је Молебан за спас Светиња. Након Молебана Пресветој Богородици, литија вјерног народа, предвођена свештенством и монаштвом кренула је кроз град Никшић.

Крсни ход у Никшићу

На Тргу „Слободе“ многобројном вјерном народу, након прочитаних молитви „Оче наш“ и „Символа вјере“, обратио се протојереј Миодраг Тодоровић, парох никшићки, који је казао да је Црна Гора једина земља у Европи у којој, за сада, нема вируса, али има литија.

„Ни у једној држави Европе нема литија, као што их има вечерас у Црној Гори, па ја, као лаик, али вођен васељенским добром, морам рећи да би, можда, било добро да научници, који трагају за ињекцијом против овог вируса, да је раде на бази духовне радости“.

„Та духовна радост грије овај народ овдје, скоро, три мјесеца и то је та храна од које се неће огладњети и та вода од које се неће ожедњети. Надам се, с помоћу Божјом, да ће се та храна раширити на читаву васељену, јер оно што је добро, што је из љубави, из благослова Божјег оно се дијелећи све више умножава. Нећемо посустати да ширимо ту благодат, па ћемо и у недјељу, у 18 часова, пронијети ту духовну радост и благодат Никшићем да се читава васељена озари и облагодари“, поручио је свештеник Миодраг Тодоровић.

Бесједу је произнио отац Радмило Чизмовић, парох пјешивачки. Он је, поздрављајући световасилијевско сабрање бројног вјерног народа, казао да су дјеца посебан украс ових литија. Цитирао је ријечи Достојевског, који каже да се изван тог прекрасног свијета дјеце налази сурова реалност, и као да милост излази из људских душа.

„Тешко је спорити се с безбожним, тешко је убјеђивати безбожног и озлобљеног ријечима. За њих се треба молити. Прије ћемо их убиједити дјелима, милосрђем, доброчинством, да виде ваша добра дјела и прославе Оца Који је на небесима. Ако се с безбожнима споримо њиховим бијесним начином, онда ћемо појачати њихов бијес, мрак безумља ће се увећати, мир ће нестати, мир који нема цијену. Чинимо добро дјело у име Христово и ђаво ће побјећи“, навео је свештеник Чизмовић.

Молитвена сабрања која, сваког четвртка и недеље, чинимо у име Христово, чине нас, констатовао је он, побожним, умним, благим, смиреним, стрпљивим.

„Литије су показале да се на правди братској, слози, љубави, помирењу, разумијевању може и мора градити будућност наше дјеце и наше државе Црне Горе“, оцијенио је о. Радмило, поучивши сабране ријечима апостола Матеја:

Не сабирајте себи блага на земљи, гдје мољац и рђа квари, и гдје лупежи поткопавају и краду. Него сабирајте себи благо на небу, гдје ни мољац, ни рђа не квари, и гдје лупежи не поткопавају и не краду. Јер гдје је ваше благо, ондје ће бити и срце ваше.

„Наше благо су наше Светиње, наше свете мошти, наше породице, гробови наших ближњих. Наше благо је наша држава, јер ми резервну отаџбину немамо. То је наш благо и наше срце! Они се заклањају иза државе, а ми само цитирамо јеванђеље: Гдје је благо ваше, ондје ће бити срце ваше“, бесједио је он.

Поручио је да ако схватимо да смо пролазници на овој земљи онда нема међа, ни медника, ни властољубља, ни хедонизма.

„Зашто треба слушати Цркву, а не једног човјека који мисли против Цркве, па макар он био назван и највећим мислиоцем? Зато што је Цркву основао Господ Исус Христос и зато што Цркву, надахњујући, руководи Дух Божји Свети. Црква је ограда, говори премудри Свети Јован Златоусти, ако си унутра вук не улази, ако изађеш звјерови ће те ухватити. Не удаљуј се од Цркве, Црква је нада, Црква је спасење. Никад не стари, увијек се подмлађује“.

„Човјеку је дата слобода да сам изабере да ли ће му узор бити Христос, Свети Василије Острошки или Јуда Искариотски. Да ли ће се подићи до небеса или спустити до крајњег ништавила. Да наше срце буде увијек испуњено љубављу, оданошћу и чврстим ставом да бранимо правду и истину, јер по Христовим ријечима: Истина ће вас ослободити“, закључио је јереј Радмило Чизмовић.
На челу вечерашњег крсног хода крст је носио селектор боксерске репрезентације Црне Горе, Бошко Драшковић.

Фото: Жељко Шапурић