Жене Мироноснице први свједоци Христовог Васкрсења

У недјељу Мироносица, 3. маја 2020. Литургију, без присуства вјерника, у цркви Светих Апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу, у служио је протојереј-ставрофор Дарко Пејић. Бесједећи о празнику - Недјељи Жена Мироносница о. Дарко је казао да су оне оставиле све и пошле за Христом.

Жене Мироноснице први свједоци Христовог Васкрсења

„Биле Му вјерне до Његове смрти на Kрсту, страшне смрти, али биле и свједоци под Kрстом, када је издахнуо, када се земља потресла, сунце помрачило, када су се покренули  небо и земља. Када су  Христа са крста скинули Јосиф и Никодим, са овим женама и Пресветом Мајком Богородицом, оне су гледале гдје га полажаху. Зато су у недјељу ујутро, прије сунца, купиле скупоцјене мирисе и похитале на гроб да, по тадашњем обичају, помажу тијело Господа. Успут су размишљале и питале се ко ће да им одвали камен на гробу, јер су видјеле да је огроман камен наваљен на  гроб. И, каже Јеванђеље, како су се приближиле, видјеле су камен већ одваљен од гроба, провириле унутра и видјеле Анђела гдје сједи са десне стране од гроба и показује им на празан гроб. Уплашиле су се, мислећи да је неко украо тијело, али их Анђео умирује и казује: “Не плашите се, не бојте, Исуса Назарећанина тражите, није овдје, устаде”.

„Много лијепи тропари говоре баш о овом догађају, Христовом Васкрсењу и доласку Жена Мироносница на гроб, у којима се каже: “Зашто  живога с мртвима тражите, није овдје, устаде. Идите и апостолима реците „Васкрсе Господ’”. Ми хришћани треба из Васкрсења Христовог да научимо да нема тога што може стати против Васкрсењу. И колико год нас чамотиња, безнађе,  жалост, немоћ и слабост  људска сколили, имајмо пред собом слику празног гроба и Анђела у гробу и имаћемо слику Васкрслог Господа пред собом“.

„Kако каже апостол Павле: Ако Христос не Васкрсе, узалуд проповијед наша и узалуд вјера ваша, а, опет, знамо и исповиједамо да Христос васкрсе и да ништа  човјеку није узалуд, да нема те тешкоће, муке, патње, жртве, страдања, на крају и смрти, која се не може пребродити и побиједити ако пред собом имамо и исповиједамо Васкрслог Господа. Нека Бог Његовом силом и моћи и нас обрадује радошћу којом се обрадоваше жене Мироноснице. Нека у нама Васкрсли Господ утврди себе и Васкрсење своје да исповиједамо и славимо Га у све дане живота свога, “ бесједио је прота Дарко.