Храм Светог Василија Острошког у Мартиновићима, код Гусиња, на удару неразумних

Парох горњеполимско-гусињски, јереј Бојан Радуновић обишао је, у сриједу, 24. јуна 2020, црквиште храма Светог Василија Острошког у Мартиновићима код Гусиња, са намјером да овај простор уреди и припреми за свету службу Божију, планирану на велики празник Видовдан, 28. јуна текуће године.

Храм Светог Василија Острошког у Мартиновићима, код Гусиња, на удару неразумних

Уз помоћ вјерног народа, црквише је очишћено, а црквено имање, на којем се налазе остаци порушеног храма, ограђено и постављена капија како стока надаље не би улазила на овај простор.

Храм у Мартиновићима, иако посвећен великом Светитељу и Чудотворцу Светом Василију Острошком, који је поштован од припадника свих вјера у Црној Гори, па и шире, непрестано се налази на удару неразумних, оних који се, како наш народ каже, Бога не боје, а људи не стиде.

Почео је да се гради 1928. а освештан је десет година касније. Црква је срушена 1941. а од ње су остале само зидине висине једног метра у читавој основи. Међу рушитељима је, како стоји у љетопису цркве, био Тахир Балидемај и Рам Монов који се попео на цркву и бацио звоно, и који је, након тога, тресао рукама до смрти о чему су, на суду у Плаву 2011. свједочили очивици.

Ово земљиште, површине 2369 метара квадратних, заведено је у катастру и власништво је Митрополије црногорско-приморске. Основни суд у Плаву је, треба подсјетити, 2011. донио пресуду у корист Митрополије црногорско-приморске, чиме је одбијен тужбени захтјев Хасана и Ветона Прељвукаја, који су тужили Митрополију, тврдећи без иједног доказа да је та земља њиховог дједа. Ово је потврдио и Виши Суд у Бијелом Пољу 2012.

И поред овога, неки од мјештана Албанаца покушавају и надаље да противправно и на силу присвоје црквену имовину, правећи ексцесе и исказујући нетрпељивост према свештенству и вјерном народу, па скупове, неријетко, мора да обезбијеђује полиција.

Тако је било и јуче, као што се, нажалост, дешавало и много пута раније.

„Опет је избио инцидент од стране сељана муслиманске вјероисповјести из Мартиновића. Подсјећам, прошле године су сломили крст и бацили га у поток. Сада се окупила група људи који су пријетили свештенику и вријеђали га по националној и вјерској основи, стварајући велике тензије. Свештенику је пријећено животом, поручујући, при том, да ће храм Светог Василија Острошког, ако буде обновљен, опет, бити срушен, јер су Мартиновићи, како они кажу, “Велика Албанија”. Све се то дешавало у присуству полиције“, наводи отац Бојан.

Свештеник Бојан Радуновић је, након тога, био у Станици полиције у Гусињу, гдје је у својству грађанина дао изјаву.

Борба за вјерска права и слободу исповједања православне вјере у Црној Гори се наставља, упркос бројним искушењима и великим и незапамћеним притисцима и тортурама.

Литургија на Видовдан, у недјељу 28. јуна, на темељима храма Светог Василија Острошког у Мартиновићима крај Гусиња, служиће се са почетком у 9 часова.

Истог дана у 18 часова, најављује парох горњеполимско-гусињски јереј Бојан Радуновић, код храма Свете Петке Параскеве у Мурину, одржаће се литија за одбрану Светиња. Након молитвеног хода биће служен Молебан, а све уз поштовање здравствених мјера НКТ-а.