У Никшићу одржано пливање за Часни крст: Први допливао Вук Радмиловић (ВИДЕО)

Поводом хришћанског празника Богојављења, у петак 19. јануара 2024. године, на језеру Крупац код Никшића одржано је традиционално пливање за Часни крст.

У Никшићу одржано пливање за Часни крст

Нajприје је освештана вода језера и прочитане молитве, а потом су уз поздрав „Бог се јави!“ око 250 учесника свих старосних доби, међу којима је било дјевојака и мале дјеце, ускочили у веома хладну језерску воду.

Први до крста допливао је двадесеттрогодишњи Вук Радмиловић из Никшића, коме је Епископ будимљанско-никшићки Г. Методије на дар уручио медаљон са ликом Исуса Христа.

Владика је честитао свим учесницима на исказаној храбрости, жељи, вољи и љубави за своју вјеру православну.

„И ове године нас Господ благослови великим Његовим благословом и милошћу да се, опет, окупимо и дочекамо Богојављење, освештамо воду, освештамо душе своје и пливајући за крст. Први је стигао Вук Радмиловић. Свака част, честитам свим осталим учесницима, који су пливали за крст и показали сву храброст, жељу, вољу и љубав за своју вјеру православну. Овом приликом, као и раније, уручујем златник са ликом Господа нашег Исуса Христа Спаситеља брату Вуку за освојено прво мјесто, што је уграбио крст ове године и први стигао до њега. Честитам му још једном, а вас све Господ да благослови“, рекао је Преосвећени Епископ Методије.
Побједнику је поклон, икону Светог Василија Острошког, уручио предсједник Општине Никшић Марко Ковачевић.

Вук Радмиловић је изразио велику радост што је први стигао до крста, напомињући да му је драго што је пливао заједно са осталима учесницима, и истакао да освојено прво мјесто има посебну важност за њега.

„Драго ми је што сам данас учествовао са овим дивним људима, што смо сви заједно запливали. Драго ми је што сам добио ову награду за мене јако битну. Други пут учествујем у пливању, први пут прије четири године, а ове године, ето, ја сам први стигао до крста. Хвала и на поклонима, и хвала вама што сте дошли да нас бодрите“, поручио је Радмиловић.

Организатор традиционалног пливања за Часни крст су Епархија будимљанско-никшићка и Црквена општина Никшић, а свим учесницима уручене су дипломе о учешћу у пливању за Часни крст.