Литургија у манастиру Ђурђеви Ступови

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Светог мученика Бонифатија, у петак 1. јануара 2016. године, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Литургија у манастиру Ђурђеви Ступови

Преосвећеном Владици је саслуживало свештенство и монаштво Епархије.

Свети мученик Бонифатије

Као младић био је слуга код богате и развратне Римљанке Аглаиде са којом је имао нечисте везе. Она гапосла у Азију да јој донесе мошти неког мученика, да их има као амајлију у кући. Али, Бонифатије у Тарсу, видјевши хришћанске муке: једном одсјечене ноге, другоме руке, трећем избодене очи, четврте на вјешалима, покаја се због свог грешног живота, горко заплака и викну судији да је и он хришћанин.

Након што су га шибали, налили су му олово у уста, да би га на крају посјекли мачем. Свети Бонифатије је пострадао за Христа 290. године. Примивши Бонифатијево тијело, Аглаида сагради цркву у коју положи његове мошти и сама се покаја и, раздавши све своје имање сиромасима, повуче се из свијета.