Свенародна литија одржана у Беранама: Не дамо светиње!

Преко десет хиљада грађана Берана учествовало је у литији, која је, након паузе због Божићних празника, одржана у недјељу 12. јануара 2020, као вид молитвеног отпора дискриминаторском и неуставном закону о слободи вјероисповијести.

Свенародна литија одржана у Беранама: Не дамо светиње!

Уз пјевање духовних пјесама и молитви, ношење црквених барјака и икона, свенародна литија, превођена свештенством и монаштвом, кретала се од храма Светог Симеона Мироточивог у центру града до манастира Ђурђеви Ступови.

У катедралном манастиру Епархије, древној немањићкој задужбини, Ђурђевим Ступовима, одслужен је Молебан Пресветој Богородици,
Вјерном народу, којег је, према процјенама, било преко десет хиљада обратио се протојереј-ставрофор Драган Ристић, архијерејски намјесник берански. Он је, у име Преосвећеног Епископа Јоаникија и беранског свештенства, захвалио сабраном народу на бризи, љубави и одазиву у молебанима и свештеном ходу, којима се изражава протест против неуставног и накарадног закона о слободи вјероисповјести, упереног против епархија СПЦ у Црној Гори, против имовине, светиња и гробова прадједовских.

„Захваљујем вам се, још једном, на вашој забринутости за нашу свету Цркву, што сте, опет, ходећи у овој свештеној литији потврдили истините ријечи Христове: Ја сам пут, истина и живот. Те ријечи нас воде, оне су нам у ове хладне дане свијећа и огањ који нас обасјава, који нас грије, који нашу љубав према својој Цркви продубљује, који нам даје снагу да у овом нашем светом чину издржимо до краја“, казао је о. Драган Ристић.

Свештеник Милош Цицмил је прочитао саопштење за јавност Епархијског савјета СПЦ у Црној Гори, на чијој сједници, одржаној у Цетињском манастиру, 11. јануара 2020. године, Епархијски савјет је усвојио нацрт иницијативе Уставном Суду Црне Горе за оцјену уставности одредби такозваног Закона о слободи вјероисповијести или увјерења и правном положају вјерских заједница.

Прочитана је и порука Епископског савјета којим се, „у име вјерног народа и свештенства четири епархије Српске Православне Цркве у Црној Гори, тражи од све три гране власти државе Црне Горе, како оне извршне, тако и од законодавне и судске, да нађу начина да поменути Закон – неповратно ставе ван сваке правне снаге и ван сваког политичког значаја“.

Народ Васојевића, сабран уз манастир Ђурђеви Ступови, поручио је вечерас, као и свих претходних вечери, јасно и гласно: Не дамо светиње!