Прослављена храмовна слава Саборног храма Светог Симеона Мироточивог у Беранама

На празник Преподобног Симеона Мироточивог Стефана Немање, у петак 26. фебруара 2016, у цркви-брвнари Преображења Господњег, која се налази у центру Берана, а поред Саборног храма Светог Симеона Мироточивог (у изградњи)служена је Света Литургија.

Прослављена храмовна слава Саборног храма Светог Симеона Мироточивог у Беранама

Литургијским сабрањем, којим је прослављена слава Саборног храма, началствовао је протојереј-ставрофор Драган Ристић, архијерејски намјесник беранско-андријевички са свештенством, а присуствовао јој је велики број вјерних из Берана и околине.

Прослављена храмовна слава Саборног храма Светог Симеона Мироточивог у Беранама

Литургију је појањем пратила пјевница Жупан Првослав, коју води свештеник Милош Цицмил, а сабранима се ријечима бесједе обратио отац Драган Ристић.
„Скупили смо се данас овдје око имена Божјег и имена Светог Симеона Мироточивог да одслужимо свету Литургију и прославимо славу. Чули сте ријечи из данашњег Светог Јеванђеља које кажу: Ко хоће живот свој да сачува он ће га изгубити, ко хоће да га изгуби он ће га сачувати. Човјек у овом свијету и у овом времену хоће што више да приграби, да придобије за себе, не мислећи на друге, на околину, па онда, кад једног дана, оде из овог свијета у онај вјечни, непролазни ништа од тога што је овдје сабрао не може да понесе. Тамо ће моћи само да понесе душу, а та душа може да буде или чиста или овдје окаљана“.

Прослављена храмовна слава Саборног храма Светог Симеона Мироточивог у Беранама

„А наш Свети отац Симеон је добро знао како треба живјети, шта је пут прави да се спаси душа, шта је прави пут да се води држава и то је историјска чињеница. Ни прије, а ни послије њега, српски народ није имао владара који је тако уредио српску државу, као што је он. Ниједан владар послије њега није достигао те висине и те величине, мада је и послије Светог Симеона било честитих владара, али ниједан није био такав градитељ и државотворац. Путописци су записали да се на српским дворовима у његово вријеме јело златним кашикама, али од тога је много битније оно што је било његово опредјељење да гради светиње и да ништа друго није урадио него манастир Хиландар, светињу са којом се ми данас дичимо, учинио је много, а дичимо и са многим другим оним што је он учинио“, казао је свештеник Ристић.

Прослављена храмовна слава Саборног храма Светог Симеона Мироточивог у Беранама

О. Драган је истакао да је Свети Симеон Стефан Немања добро знао да су дворови и палате пролазни и пропадљливи, а оно што остаје и што ће народ, кроз вјекове, да чува, да гаји и живот свој да полаже за то, јесу светиње.
„И ми имамо част, Бог нам је дао прилику, да се уградимо подижући овдје, у Беранама, Саборни храм Светог Симеона Мироточивог, колико је то у нашој моћи. Наш Преосвећени Владика Јоаникије често каже да је довољно да свако од нас приложи по један евро за ову светињу да се она сагради, а на тај начини ми у њу уграђујемо. Нека је срећна слава, нека је срећно и благословено свима, нека сте живи и здрави на многаја љета“, поручио је протојереј-ставрофор Драган Ристић.

Прослављена храмовна слава Саборног храма Светог Симеона Мироточивог у Беранама

Освештан је и преломљен славски колач и жито. Домаћин славља за следећу годину биће г.-дин Здравко Станковић. Послије Свете службе, у порти храма приређена је пригодна трпеза љубави коју су припремили г-ђа Катарина Чукић, домаћин овогодишње храмовне славе, Црквена општина Беране и Одбор за изградњу Храма, као и појединци који су трпезу обогатили својим даровима.