Бисте великом руском кнезу, војсковођи и светитељу Александру Невском у Андријевици и Никшићу

На празник Светог Амфилохија Иконијског, Светог Григорија и Светог Александра Невског, у сриједу 6. децембра 2023. године, у два мјеста у Епархији будимљанско-никшићкој биће откривене бисте Светог Александра Невског.

Најприје ће, у храму Светог архангела Михаила у Андријевици, са почетком у 8 часова, бити служена Света Архијерејска Литургија којом ће началствовати Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Методије. Након свете службе Божје, Преосвећени Епископ Методије ће освештати бисту Светог Александра Невског којег прославља цио православни свијет, међу којима и народ у Црној Гори, а нарочито у Васовом племену у Андријевици, којима су заштитници Свети архистратизи Божији Михаило и Гаврило и велики руски кнез Свети Александар Невски.

Истог дана, у 17 часова, испред Епархијског двора у Никшићу, Владика Методије ће освештати и открити другу бисту, након чега ће бити одржан културно-умјетнички програм и концерт класичне музике виолинисте и виртуоза Михаила Березницког, у Парохијском дому у 18 часова.

Бисте су дар Амбасаде Руске Федерације у Црној Гори, а постаменте је поклонила организација МК „Ноћни вукови Црне Горе“.

Свечаности  откривања  споменика присуствоваће: Амбасадор Руске Федерације у Црној Гори Г. Владислав Маслеников, директор Руског дома у Београду Г. Јевгениј Баранов и представници општина.

Аутор бисте је познати руски скулптор академик Ајдин Зејналов.

Фото: aloonline.me