Свети Николај Мирликијски молитвено прослављен у Никшићу

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је, на празник Светог Николаја Мирликијског Чудотворца, у четвртак 19. децембра 2019, Свету Архијерејску Литургију, у Саборном храму Светог Василија Острошког, у Никшићу.

Свети Николај Мирликијски молитвено прослављен у Никшићу

Празник Светог Николаја, ријечима архипастирске бесједе, честитао је Преосвећени Епископ Јоаникије. Он је казао да се Јеванђеље Божје продужава кроз сву историју; оно што је чинио Господ чине многи Његови свештенослужитељи, мада не могу сви достићи тај степен да чине чудеса.

„Поједине је Бог посебно обдарио, а такав је био Свети Отац Николај Мирликијски Чудотворац. Када се појављивао у народу, он је носио, заправо, Христа у себи.  Постао је, благодаћу Божјом, извор исцјељења и извор јеванђељског учења, јер је Господ Исус Христос, Који се био настанио у његовом срцу и уму, преко њега творио и твори многа чудеса до дана данашњег, а тако ће бити за свагда и у све вјекове“.

„Таква је Божја љубав, она се умножава. Господ Исус Христос је Извор љубави, Извор истине и правде, и своје свештенослужитеље, многе од њих, чини извором истине и правде Божје зато што су се са Њим сјединили. Такав је био Свети Отац Николај, велики ауторитет, велики бранитељ, заштитник Цркве Божје док је ходао по земљи, а посебно од кад га је Бог прославио на Небесима“, рекао је Владика.

Додао је да су безбројна чудеса Светог Николаја, коме се, нарочито, моле морепловци да их штити, јер је морска пучина слика смрти за многе. Он избавља све који му се искрено обраћају, али је он, истакао је Његово Преосвештенство, заштитник свих путника; показао се као заштитник брода Цркве Божје, који плови по морској пучини.

„Та морска пучина су искушења овог свијета и вијека. Она су као таласи морски, некад мањи, некад већи, некад се усиљавају, посебно, а некад повлаче па би се рекло да је море потпуно мирно, мада никада није мирно и увијек имамо искушења у овом животу и на путу, па је Свети Николај заштитник свих оних који иду Христовим путем“, бесједио је Епископ Јоаникије.

Навео је да је пракса код Грка, Руса, па и код нас, да се најприје молимо Богу,  затим се обраћамо, посебно, Пресветој Богородици, а онда Светом Николају великом Чудотворцу. Славе га многи домови као заштитника своје породице и сматра се да у српском народу сви славе Светог Николаја, једни као крсну славу, а други иду на славу.

„Није случајно што је он толико поштован и код нас. Хвала Богу, није остало све на једном Христовом следбенику, послије Светих апостола, није само Свети Николај, него имамо таквих Божјих угодника све до дана данашњег. Најподобнији Светом Николају у нашем народу је Свети Отац наш Василије Острошки Чудотворац, који, такође, штити све оне који иду Христовим путем. Он је у свом земаљском животу, као и Свети Николај, пребродио многа искушења, зато га је Бог обдарио због његове вјере, љубави, пожртвовања, поста, молитве, благодаћу да буде заштитник и покровитељ оних који иду Христовим путем и заштитник Цркве Божје. Он је заштитник овога Храма и овог града“, казао је Владика будимљанско-никшићки.

Он је поручио да као народ имамо ту срећу и радост, ту свечаност, да ће, уочи наступајућег Божића, у суботу 21. децембра, град Никшић и Саборни храм посјетити Свети Василије Острошки и благословити све оне који се са вјером, надом и љубављу буду сабрали на великом Црквено-народном сабору.

„Нека буде срећно и благословено, да са љубављу дочекамо нашег небеског покровитеља и заштитника овог града. Овдје је његова митрополитска столица била и остала, можемо слободно рећи. Град Никшић је имао и има ту част да је у њему столовао Свети Василије Острошки, пуних 20 година, а због молитве и поста он се, повремено, а пред крај живота и потпуно, повукао у Острошку светињу, али је својим молитвама и својом ријечју држао, штитио и хранио свој народ“, рекао је Преосвећени Епископ и истакао:

„Тако је то било за вријеме његовог живота, тако је и послије његова блажене кончине до дана данашњег и тако ће бити заувијек. Исто као Свети Николај, други Свети Николај. Да се помолимо обојици светитеља Божјих да нас укријепе у вјери и да гледамо на њихов примјер. Они су се посветили зато што су носили Крст и претрпјели многа искушења, посвједочили, штитили вјеру православну, штитили храмове Божје, хришћане и нијесу узмакли, него су у вјери живјели и свједочили вјеру до свог последњег издисаја. Зато их је Бог примио у своје наручје, обдарио их таквим чудесима“.

Владика је позвао вјерујући народ да узноси молитве Богу, Светом Василију и Светом Николи да нас избаве од искушења са којима се суочавамо у овом времену.

„Проћи ће ово, знате сви о чему се ради и гледајте добро да вас не обману они који имају све у својим рукама, па им је лако са тих позиција пријетити, обмањивати народ како се ништа неће промијенити ако се храмови одузму од Цркве којој су посвећени, па се препишу на државу. То је злокобна намјера. Ниједна држава до сада није књижила храмове на себе од Немањића, па и кад смо били у ропству под Турцима. Ниједан окупатор, ни Аустрија, нити било ко други, ни комунистичка власт није књижила храмове на себе, није отимала храмове“.

„Не могу да разумијем ове наше људе који владају. Зар немају другог посла, зар не мисле о сиротињи, зар не мисле о сјеверу који се празни, о градовима који су огрезли у сиромаштву, јаду и биједи, незапослености, омладини, најбољој дјеци која напушта нашу отаџбину? Нико о томе не води рачуна, а то је њихова дужност,  али, они све то остављају и хоће обрачун са Црквом“.

„Надамо се да ће их Бог уразумити. Ми их позивамо да оставе Цркву на миру. Нема среће држави која гони Цркву, нити та држава може добити Божји благослов“, закључио је на крају свог обраћања Епископ Јоаникије.