Свети Никола прослављен у никшићком намјесништву

Празник Светог Николаја Мирликијског молитвено је прослављен у храмовима архијерејског намјесништва никшићког.

Свети Никола прослављен у никшићком намјесништву

Светом Литургијом у Саборном храму Светог Василија Острошког началствовао је архимандрит Никифор Миловић, секретар ЕУО Епархије будимљанско-никшићке, уз саслужење: протојереја Слободана Јокића, архијерејског намјесника никшићког и Василија Брборића, ђакона др Николе Маројевића и Константина Дојића, те јерођакона Владимира Палибрка, студента Петроградске Духовне Академије.

Свети Никола прослављен у никшићком намјесништву

У прослављању празника Светог Николаја Архиепископа мирликијског Чудотворца молитвено је учествовао велики број вјерника, који су, припремајући се постом и молитвом да дочекају Рођење Богомладенца Христа, приступили Светој Тајни причешћа.

Свети Никола прослављен у никшићком намјесништву

Освештани су, потом, славски колачи бројних свечара, којима су крсну славу честитали о. Слободан Јокић и јереј Остоја Кнежевић, старјешина никшићког Саборног храма.

Свети Никола прослављен у никшићком намјесништву

Свечано је било и у црквама које су на овај празник прославиле своју храмовну славу.

Литургију у цркви Светог Николе у Драговој Луци, у раним јутарњим часовима, служио је јереј Никола Зечевић, парох драговолучки и глибавачко-брезовачки.

Свети Никола прослављен у никшићком намјесништву

Празновању светитеља Божјег Николаја присуствовали су вјерници овог никшићког насеља, Ћеменаца и Глибавца, који су са својим надлежним парохом преломили славски колач храма Светог Николе и славскe колачe свечара, којима је Свети Никола крсна слава. На Литургији су пјевали полазници школе појања коју води свештеник Зечевић. Храмовна слава је, затим, обиљежена пригодним послужењем, коју су припремили вјерници Драгове Луке и оближњих мјеста.

Свети Никола прослављен у никшићком намјесништву

Литургијским сабрањем и ломљењем славског колача своју храмовну славу прославила је и црква Светог Николе у Кочанима, гдје су Свету Литургију на дан празника служили јереји Данило Зиројевић и Мирко Вукотић, надлежни парох.

Свети Никола прослављен у никшићком намјесништву

Свету службу Божју појањем је пратила пјевница храма. У радости и заједничкој молитви име свог заштитника прославило је и нелико свечара. Благосиљани су и преломљени славски колачи, а жито и крсни колач храма Светог Николе припремио је Предраг Вукадиновић, домаћин славе, који је заједно са осталим мјештанима организовао послужење, те је празнична радост настављена у пријатном и богоугодном дружењу.

Свети Никола прослављен у никшићком намјесништву

Свечано је било и на Видровану, гдје је празничну Литургију служио протојереј-ставрофор хаџи Драган Крушић, надлежни парох. У слову након прочитаног Јеванђеља, отац Драган је истакао да је Свети Николај небески покровитељ овог храма, али и заштитник на свим путевима.

Свети Никола прослављен у никшићком намјесништву

„Сви хришћани свијета, како ми православни, тако и они западног хришћанског обреда, Светог Николаја призивају у помоћ и ишту од њега моћно заступништво пред Божијим престолом. Зато је Свети Николај, као брзи помоћник и усрдни заштитник свим хришћанима, од најстаријих времена до дан-данас био и остао образац врлинског и богоугодног живота, како треба вјеровати у Господа и исповиједати Његово најсветије име. Тако му и пјевамо у тропару: Био си правило вјере и образац кротости и учитељ уздржања“, истакао је отац Драган, честитајући свим свечарима крсну славу.