Литургијско сабрање у никшићкој Саборној цркви: Пост је мост који нас враћа са земље на небо

У девету недјељу по Духовима, када наша света Црква молитвено прославља Свете мученике Макавеје и изношење Часног Крста, на почетку Великогоспојинског поста, 14. августа 2022. године, света Литургија је служена у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу.

Литургијско сабрање у никшићкој Саборној цркви

Началствовао је протосинђел Серафим (Петковић), настојатељ манастира Свете Тројице у Бијелим Водама – Епархија шабачка уз саслужење никшићког свештенства.

Прије причешћивања вјерних, сабраном вјерном народу обратио се протојереј-ставрофор Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки који је ријечју добродошлице поздравио о. Серафима, наводећи да је конак манастира Свете Тројице доживио трагедију, у недавном пожару, те да му предстоји обнова.

„Имамо благослов и радост да је са нама данас, началствовао је светом Литургијом, о. Серафим из манастира Бијеле воде. О. Серафим носи са собом велико животно духовно и мисионарско искуство које је градио својим подвигом и молитвом широм васељене, проносио ријеч Божју преко Канаде, Америке, Грчке, па ево данас и код нас. Посебно ћу овдје представити његову књигу бесједа која је изашла прошле године у издању њиховог манастира. Те његове литургијске бесједе имате прилику да чујете на јутјуб каналу како би се поучили и напојили воде живе мудрости, и искуства љубави Духа Светог“, рекао је о. Слободан.

Позвао је вјерни народ да, куповином књиге бесједа протосинђела Серафима, помогну радове на обнови манастирског конака, а потом је дао ријеч драгом и уваженом госту из шабачке Епархије, да благослови сабране и упути поуку на почетку Госпојинског поста.
Једна од првих бесједа у овој књизи бесједа односи се управо на пост, а пост је, подсјетио је о. Серафим, био дат још у рају.

„Господ је дао Адаму и Еви да посте да не узимају од дрвета познања добра и зла. Нажалост, наговорени од змије, од сатане, од непријатеља Бога и човјека прво је Ева кушала и успјела је да наговори и Адама. Кад је Господ дошао и видио да су се сакрили, схватио се да се нешто лоше десило, значи, прекинут је пост и тако је почела људска патња и искушења. Како се Адам и Ева нијесу покајали, Господ их је избацио из раја“, бесједио је протосинђел Серафим, додавши да је пост веома значајан у нашој Цркви.

„Пост и молитва су брат и сестра, пост подржава молитву, за вријеме поста лакше се молимо, и јаче и боље. Изоштрава наша чула, тако да можемо да погледамо у себе и сагледамо своје гријехе, да се исповједимо, да нас Господ очисти кроз свету Тајну исповјести. Чак и научници тврде данас да је велика корист од поста, поготово од Часног поста који траје седам недјеља. То је једно велико чишћење, људи би били много здравији, јер је то превентива против свих већих тјелесних а и других болести“, рекао је о. Серафим.

Ми смо се раслабили као народ, нарочито, после Другог свјетског рата и велики број људи, сматра о. Серафим, данас уопште не пости или само пости прву недјељу.

„Пост је мост, и Господ је после крштења постио 40 дана и дао нам примјер. Пост је мост који нас враћа са земље на небо. Ако саградимо прву недјељу поста, па после престанемо, иде провалија, како ћемо се подићи, тешко. Кад десет година постимо све постове и оцрковимо се како треба, исповједамо се, причешћујемо можемо да кажемо да смо пустили мали корјен ка православљу и да можемо да почнемо да се називамо православним“, оцијенио је протосинђел Серафим, поручивши да свако треба да нађе своју мјеру у посту, нарочито у случају кад је човјек болестан, да се посавјетује са свештеником и добиће упутство како да се припремају за Свету Тајну причешћа.

„У сваком посту да се отарасимо барем једне наше страсти која нас мучи, па ћемо видјети напредак за неколико година, јер плодови Духа су љубав, мир, радост, дуготрпљење, кротост, уздржање. Кад погледамо, гдје су нам ти плодови. Врло мало, зато што стално насједамо на приче са стране. Човјек је у некој трци, не може да стигне да размили како треба. Зато нам је дато вријеме поста да се мало поправимо, па да нам помогне Господ кроз молитве и Светих Макавеја и свих Светих“, поручио је отац Серафим (Петковић), игуман манастира Бијеле Воде.