НАЈАВА: Гимназија „Свети Сава” у Подгорици: У понедјељак „Дан отворених врата“

Подгоричка православна Гимназија “Свети Сава” у понедјељак, 29. априла 2024. године, организује „Дан отворених врата“ у циљу упознавања ученика и њихових родитеља са радом ове школе – зашто ова гимназија треба да буде њихов избор.

„Дођи и сазнај више о образовном програму, настави и предавачима подгоричке Гимназије Свети Сава”, поручују из ове средњошколске установе.

„Дан отворених врата“ одржаће се у периоду од 14 до 17 часова, у просторијама школе (Ул. 19. децембра 72 – зграда поред Цркве Светог Ђорђа под Горицом).

Подгоричка Гимназија „Свети Сава” основана је 2022. године.

Ради по идентичном плану и програму свих општих гимназија у Црној Гори, уз додатак изборних предмета у виду православног катихизиса и црквеног пјевања.

Национални савјет за образовање у Црној Гори донио је одлуку 23. октобра 2023. године којом се утврђује пуноважност и једнака вриједност образовног програма ове школе са одговарајућим јавно важећим образовним програмом за опште средње образовање.

То значи да су права и обавезе ученика православне Гимназије „Свети Сава” изједначена са правима и обавезама ученика других средњошколских установа у Црној Гори, те да се након завршене ове средње школе могу потпуно равноправно уписивати на све универзитете и факултете, као и други ученици у Црној Гори.

Оно што није уписано у званичне правилнике и протоколе, а што је једна од основних одлика ове установе, наставног кадра и ваннаставност особља је безрезервна посвећеност сваком ученику понаособ, те максимална помоћ у развоју његових личних афинитета и дарова.

Ђаци ове школе, по благослову Високопреосвећеног Митрополита Јоаникија, имају обезбијеђене бесплатне уџбенике и јутарњу ужину. На почетку школовања сваки ученик добије свој рачунар којим се може служити до завршетка школе.

Ове и бројне друге предности које карактеришу рад православне Гимназије „Свети Сава” у Подгорици, заслужују посебну пажњу и обавезу да се квалитетније представе јавности, а посебно будућим ученицима, те њиховим родитељима. Из тог разлога Радио „Светигора”  је покренула посебну рубрику посвећену овој школи. То је прилика да се слушаоци у наредним недјељама кроз разговоре са професорима и ученицима, али и родитељима чија дјеца похађају наставу у овој школи, подробније и квалитетније информишу о раду православне Гимназије „Свети Сава” у Подгорици.

Однедавно је почео са радом и сајт Гимназија „Свети Сава” гдје су такође доступне информације о овој средњошколској установи.

Приредила Весна Девић

Извор: Митрополија црногорско-приморска