Саборно крштење на Велику суботу у Ђурђевим Ступовима

На Велику суботу, 11 априла 2015, у манастиру Ђурђеви Ступови обављено је саборно крштење.

Велика Субота и саборно крштењењ у Беранама

Свету тајну крштења, која се у духу православног предања и традиције организује на Велику суботу у манастиру Ђурђеви Ступови, примило је 35 новокрштених.

Велика Субота и саборно крштењењ у Беранама

Након саборног крштења одслужена је Света Архијерејска Литургија, а началствовао је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Велика Субота и саборно крштењењ у Беранама

Саслуживало је више свештеника архијерејског намјесништва беранског и монаха Манастира, а молитвеном сабрању присуствовао је вјерни народ беранског краја.

О Светој тајни крштења

Велика Субота и саборно крштењењ у Беранама

Крштење је рађање за нови живот. Света Тајна Крштења представља сапогребење и саваскрсење Христу; умирање грјеховног човека и рађање новог. Крстити се значи стећи право учешћа на евхаристијском сабрању и приступању Светом Причешћу. Крштење је почетак духовног живота, духовно рађање за вјечност. Крштење се врши само једном, као што се физички рађамо једном, тако се рађамо и духовно. Крштење је услов нашег спасења. Православна вјера се не добија наслеђивањем, већ се у њу улази крштењем. Онај који није крштен не може бити достојан да прими ни остале Свете Тајне.

Велика Субота и саборно крштењењ у Беранама

Крштење је велика тајна, крштењем се даје све оно што је Бог могао дати човеку, дао му је да буде буде члан Цркве, а Црква је Тијело Христово, а шта је веће од тога, него да те онај Највећи, Најсветији, прими у дом свој и да будеш не слуга, него раван Њему, по благодати. Крштење је основна истина, и Света тајна наше хришћанске, христовске, христолике, христоносне вјере Православне.