Клуб добровољних давалаца крви “Свети Сава“ из Никшића прославио своју славу

Клуб добровољних давалаца крви “Свети Сава“ из Никшића организовао је, поводом празника Светог Саве, своју једанаесту акцију добровољног прикупљања крви.

Клуб добровољних давалаца крви “Свети Сава“ из Никшића прославио своју славу

Акција је реализована 31. јануара у Кабинету за трансфузију крви Опште болнице у Никшићу, а прикупљено је рекордних 151 јединица за људски живот најдрагоцјеније течности. Осим чланова Клуба “Свети Сава“ и неколико друштава добровољних давалаца из Никшића, у Светосавској акцији су учествовали и даваоци крви из Требиња, Ужица, Земуна, Јагодине, Пљеваља, Рожаја, Берана.

Клуб “Свети Сава“, који је од ове акције бројнији за 25 нових чланова и сада има око 370 добровољних давалаца, прославио је, потом, и своју крсну славу. Свештенство никшићке Саборне цркве освештало је и преломило славски колач.
Сабрање у спомен Светог Саве, Првог Архиепископа и просветитеља Српског, управи и члановима најуспјешнијег клуба добровољних давалаца крви у Црној Гори и њиховим бројним гостима, честитао је свештеник Миодраг Тодоровић.

Клуб добровољних давалаца крви “Свети Сава“ из Никшића прославио своју славу

“Срећна слава да буде свима! Искупља нас, ево, вјековима Свети Сава, онај који је назначио пут и кроз кога смо постали народ Божији и људи Божији. Он је и данас присутан међу нама, увијек савремен и свевремен, прави европски човјек. У 13. в. Европа није имала веће личности од Светог Саве, зато данас ми не требамо да имамо никакав комплекс према Европи, јер смо Европи по свим културним, просветним, па и људским правима, припадали много раније од оних који нас сада позивају да јој се прикључимо“.

“Ако имамо у виду шта нам је све оставио Свети Сава, какав благослов и какву благодат, на пољу језика, права, Свети Сава је први успоставио болнице, афирмисао ћирилицу, из његовог времена датирају наше најљепше фреске, онда, заиста, можемо да се похвалимо тековином Светог Саве и уврстимо је у ред највећих свјетских остварења. Видимо да данас нико нема снагу и моћ да окупи наш народ као Свети Сава“, казао је отац Миодраг, поручујући да су Светосавске академије, које се током јануара одржавају у свим градовима Црне Горе, слика поштовања Савиног дјела у нашем народу данас.

Клуб добровољних давалаца крви “Свети Сава“ из Никшића прославио своју славу

“Све идеологије и све новотарије немоћне су, јер нијесу на истинском коријену, а кад је коријен прави и истински, онда се дрво развија, стабло је јако, гране фино цвјетају, плодови су једри и добри, не кваре се. Тако је и с народом који се држи оног коријена на коме је све сазидано. Свети Сава се држао Христовог коријена, Онога који је дародавац живота, зато никад један народ, нити човјек, не продаје оно што је вриједно за нешто што је пролазно, што траје од данас до сјутра. То се потврдило кроз читаву нашу историју, јер смо као народ опстали, имајући јаке коријене, јаку духовност. Све се то, хвала Богу, сад буди, лијепо разграњава, доноси фине плодове. Има нас овдје из Црне Горе, Требиња, Ужица, Јагодине, Београда, али сви говоримо истим језиком, јер смо сви светосавска дјеца и зато смо сви браћа“, поручио је јереј Миодраг Тодоровић.

Клуб добровољних давалаца крви “Свети Сава“ из Никшића прославио своју славу

Слава Клуба и мали јубилеј – петогодишњица рада добровољних давалаца крви из Никшића, окупљених око имена Светог Саве, увеличана је потписивањем повеље о братимљењу са друштвима давалаца крви “Галеника“ из Земуна и “Драган Симјоновић-Сики“ из Јагодине.

“Братимљење, односно потписавање повеље о братимљењу је још један доказ нашег досадашњег искреног, братског дружења и успјешне сарадње, која ће бити крунисана овим догађајем. Повеља ће нас, на неки начин, још јаче везати и учврстити братске односе међу нашим клубовима“, казао је Драгомир Бајо Алексић, предсједник Клуба “Свети Сава“.

Клуб добровољних давалаца крви “Свети Сава“ из Никшића прославио своју славу

Он је истакао да овај Клуб, иако дјелује у тешким материјалним условима, нема проблема са чланством. Људи су веома заинтересовани за њихове активности, са радошћу се учлањују и одазивају бројним акцијама. Прошле године успјели су да прикупе преко 520 јединица крви, а од оснивања, од 2008. године када су на Савиндан организовали прву акцију, до данас дали су 2.800 јединица крви.
“Мислим да овај податак завређује пажњу и поштовање цјепокупног друштва, а, нарочито надлежних институција које би требало да помогну наше хумане активности“, истакао је Алексић, захваливши бројним спонзорима који су помогли организовање Светосавске акције добровољних давалаца крви у Никшићу, а потом и дружење, уприличено у Црквено-народном дому Светог Василија Острошког.