Златеш – нови манастир Епархије будимљанско-никшићке

Благословом Његовог Преосвештенства Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија храм Светог пророка Илије у селу Томашеву код Бијелог Поља, претворен је у манастир, а за игумана ове светиње постављен је јеромонах Епифаније Вучковић.

У навечерје празника Светог Илије вечерњу службу у овом храму служио је протојереј-ставрофор Мираш Богавац. Богослужењу је присуствовао Преосвећени владика Јоаникије, који се сабраном народу обратио пригодном бесједом, назначивши у свом обраћању да је стара парохијска црква у Томашеву, сада прерасла у манастир, који ће носити назив Златеш, како се некада звала Вранешка долина.

Храмовна слава у Златешу, на празник Светог пророка Илије, прослављена је молитвеним сабрањем вјерног народа. Служена је Света Литургија, којом је началствовао јереј Зоран Бубања, а мјештани Томашева, након богослужења, остали су у разговору и дружењу са свештенством и новопостављеним игуманом. Њиховим трудом, љубављу и залагањем ускоро ће у потпуности бити завршени радови на манастирском конаку.

Златеш – нови манастир Епархије будимљанско-никшићке

Свакодневним богослужењима и служењем Литургија недјељом и на све веће празнике манастир Златеш, чију цркву је двадесетих година прошлог вијека освештао Патријарх српски Г. Варнава, допринијеће оживљавању литургијског и духовног живота овог краја.

Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије благословио је и обнављање манастира Соколца, кога су турски освајачи порушили, вјероватно, крајем 19. вијека. Обнова ових светиња у значајној мјери ће утицати на јачање црквеног живота у Вранешкој долини, која је са 37 цркава и манстира, некада била позната као мала Света Гора.