Православни Пољаци посјетили манастир Ђурђеви Ступови

Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије дочекао је, у сриједу 25. септембра 2019, у манастиру Ђурђеви Ступови, групу од тридесетак вјерника Пољске православне Цркве.

Православни Пољаци посјетили манастир Ђурђеви Ступови

Вјернике, који су, ових дана, у посјети светињама Српске Православне Цркве у Црној Гори, предводи свештеник Михаил Чиквин из парохије Светог Јована Богослова, у Бјалостоцко-Гдањској Епархији Пољске православне Цркве.

Ријечима добродошлице поздравио их је Епископ домаћин, Владика Јоаникије, указујући на веома добре односе између двије сестринске Цркве, СПЦ и Пољске православне Цркве, а што потврђују чести сусрети међу архијерејима и свештенством.

Владика је захвалио о. Михаилу, који је предузео велики труд да вјернике из Пољске доведе у Црну Гору, а потом их, укратко, упознао са историјатом Ђурђевих Ступова, престоним манастиром Епископије будимљанско-никшићке.

„Чули сте сви за наше велике светиње манастир Острог, Цетињски манастир, манастире на Приморју, пошто многи долазе као туристи, али за манастире на сјеверу Црне Горе мало ко зна. Ово су најстарији манастири у Црној Гори. Ђурђеви Ступови су старији и од Острошког и од Цетињског манастира. У Лимској долини је било много светиња и прије Немањића. Овдје се хришћанство утемељило, већ, у доба Светих Кирила и Методија, а од 12. па до 15. вијека, хришћанство се на овом простору потпуно укорјењује, добија велики замах, граде се велике светиње. Овдје је Свети Сава основао Епископију 1219./20. године“, навео је Преосвећени Епископ.

Подсјетио је да је православни народ у Црној Гори страдао, вјековима, бранећи своју вјеру, те да су многи, нажалост, прешли у ислам. Оцијенио је да је то слично искуству које је доживио православни народ у Пољској, од којих су многи, под притиском сила овог свијета, прешли на унију или католичанство.

„Али, овај свијет је пролазан, а оно што остаје јесте права вјера. Ми вас из Пољске, који сте нам дошли у посјету, доживљавамо као браћу у Христу. Биће нам изузетно драго, кад буде прилика, да се заједно Богу помолимо на светој Литургији и заједно причестимо Светим Тајнама Христовим“, поручио је Његово Преосвештенство.

Послије уприличеног ручка, Владика је поклонике из Пољске даривао иконама Светих новомученика Величких и Горњеполимских.
Група православних вјерника, претходног дана, посјетила је Саборни храм у Никшићу, са чијом црквеном заједницом о. Михаила Чиквина од раније вежу пријатељске везе.

Боравак у Епархији будимљанско-никшићкој наставили су посјетом манастирима Шудикова и Калудра.