Манастир Косијерево прославио своју храмовну славу

На дан када наша Света Црква слави рођење Пресвете Богородице, у суботу 21. септембра 2019, манастир Косијерево је свечано прославио своју храмовну славу. Сабрање је увеличало молитвено учешће уважених гостију и бројних вјерника, а великим добротворима уручена су највећа одликовања Епископије будимљанско-никшићке.

Манастир Косијерево прославио своју храмовну славу

Свету Архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије уз саслужење свештенства, са којима и гостујући свештенослужитељи из манастира Калугара у Епархији карансебешкој Румунске православне цркве, са којим је Косијерево побратим.

У својој архипастирској бесједи Владика Јоаникије је подсјетио да Свети праведни Јоаким, из племена Давидовог и Света праведна Ана, из племена Ароновог, двоје светих супружника, Божјих угодника, дуго времена нијесу имали дјеце, а када су касније, по милости Божјој, добили ћерку њихове дотадашње патње су биле зацијељене.

„Дуго остали без дјеце, ушли у године када се више дјеца не рађају, али тада је подејствовала Божја благодат, тада је Господ са неба ниспослао њима велику радост, те су ови свети супружници добили свој пород више Божјом силом, него по сили природе. То благословено дијете, тај благословени плод био је од мужа и жене, као што је Бог у почетку благословио да се дјеца рађају, али је, изнад свега, било по дејству Божје милости, по дејству Божје благодати, по промислу Божјем“, казао је Преосвећени Епископ.

Та дјевојчица, бесједио је Владика, одрасла је и живјела онако како је дошла на овај свијет. По својој природи била је што и ми, али је по својој вјери, по својој побожности, по небеским даровима, које је смјестила у свом срцу, узрасла више од анђела, арханђела и светих небеских сила.

„Можемо то тако говорити и свједочити, јер је Господ у своје вријеме, када је Она имала, нешто, више од 14 година, у Њеној дјевичанској утроби образовао Спаситеља свијета, Његову људску природу. Анђео Господњи, претходно, јој се јавио да укријепи Њену душу и саопштио јој шта је Божја воља, да ће Она родити Сина, ријечима: Радуј се, благодатна, Господ је са Тобом, говорећи јој да ће родити Спаситеља свијета. Она је смјерно одговорила: Како ће то бити када ја не знам за мужа, јер је била ријешила у срцу свом да не ступа у брак“, рекао је Његово Преосвештенство.

Додао је да анђео Господњи није открио тајну како ће то бити, него само саопштава шта ће бити, оно што му је Бог рекао да каже: Дух Свети ће доћи на тебе и Сила Свевишњега осјениће те и зачећеш сина и родићеш га и надјени му име Исус, што значи Спаситељ.

„Ето, укратко, због чега прослављамо Пресвету Дјеву Богородицу. Прослављамо је због Њеног мајчинства, због Њеног богомајчинства, зато што је Она родила Богомладенца и Спаситеља свијета Исуса Христа, што је од Њене дјевичанске крви Он примио људску природу, постао као један од нас и дошао у овај свијет да се сједини са нама, заправо, сјединивши нас са собом да нас узведе Оцу своме небеском, да нас усинови Богу и Оцу, те тако добијамо слободу да се молимо Богу живоме, истинитом, страшном, Творцу неба и земље као свом родитељу“.

„Призивамо име Христово и славимо Пресвету Дјеву Богородицу, Која је заступница цијелог свијета, свих хришћана и све нас руководи ка Царству Небеском, руководи нас ка спасењу, приводећи нас свом Сину, оплемењујући нас, освећујући нас, препорађајући нас“, истакао је Епископ будимљанско-никшићки.

Владика Јоаникије, ријечима срдачне добродошлице, поздравио је уважене госте из Румунске православне Цркве, о. Касијана, игумана манастира Калугаре и замолио га да произнесе своје пастирско слово. Његову бесједу преводила је Љубица Рајкић, пјесникиња из Румуније.

„И сами можете да видите како је дјелотворна љубав Богородичина, која је благословила да данас будемо заједно и да се радујемо. Која је радост већа, него да нас наша Богомајка скупи из свих крајева да будемо неколико тренутака заједно и која већа срећа на свијету може бити од те да се причешћујемо из истог Светог Путира. Увијек долазимо са великом радошћу и преносимо благослов наше румунског Владике Лучијана свима вама“, казао је о. Касијан.

Нагласио је да данас нигдје није лако бити хришћанин, па тако није лако ни православним хришћанима на овим просторима, који су, како је констатовао, изложени бројним искушењима.

„Зато је веома важно да останемо заједно, да будемо браћа увијек и кад је тешко, и ако буде те љубави, а биће, даће Господ, онда нам нико ништа не може. Дошли смо да вам кажемо да је румунски православни народ уз вас, увијек, био и сад је. Слушајте ваше владике, вашег Владику, ваше свештенике, идите за њима и Бог ће помоћи, а ми се у Румунији као православци, непрестано, за то молимо и дошли смо да вам то кажемо. Молимо се за здравље, нека Господ помилује све нас, нека буде уз нас и даће Бог да се и догодине, овдје, овако лијепо видимо, и биће и боље“, поручио је игуман манастира Калугаре о. Касијан.

Овом приликом уручена су највећа одликовања Епископије будимљанско-никшићке. Медаљом Светог великомученика и побједоносца Георгија I степена одликовани су велики добротвори косијеревске светиње: Берислав и Милица Самарџић из Канаде „за велики допринос обнови манастира Косијерева и Сомине“, а истим одликовањем награђен је и Видо Радман из Херцег Новог „за прилог свог имања манастиру Косијереву“.

Освештан је и преломљењен славски колач и жито, које су, поводом храмовне славе, принијели овогодишњи домаћини, братство Антовића. За наредну годину обавезу је преузео Црквени одбор при храму Светог архангела Михаила на Стражници у Петровићима.

Сабрање је настављено за трпезом братске љубави, са које се свечаном празничном бесједом обратио проф. др Миодраг Чизмовић, а потом је одржан пригодан културно-умјетнички програм.