У манастиру Подмалинско прослављена љетња храмовна слава

На дан када се наша Света Црква молитвено сјећа Чуда архангела Михаила, у четвртак 19. септембра 2019, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Подмалинско, који је, данас, прославио своју храмовну славу.

У манастиру Подмалинско прослављена љетња храмовна слава

У архипастирској бесједи којом се обратио сабранима Преосвећени Епископ Јоаникије је казао да је манастир Подмалинско свето, освештано и намољено мјесто од давнина посвећено слави Божјој и Светом арханђелу Божјем Михаилу. Ту су се сабирали наши преци из Дробњака, Ускока, Мораче, нарочито, на старим саборима о чему има доста писаних докумената.

„Ми само настављамо, прослављамо Бога и Светог архистратига Божјег Михаила, вођу небеских сила. Свети анђели, које предводи Свети арханђел Михаило, непрестано служе пред Богом живим, истинитим, пред Његовим Светим Престолом, приносећи кад својих молитвама и миомир своје љубави Богу живоме“, казао је Владика, додајући да њихова служба није само на Небу, него их Бог шаље и на земљу.

„Они повезују Небо и земљу, низводе Небо на земљу, Божју благодат и милост људима и руководе нас људе у овом животу. Сваки човјек који је крштен има анђела чувара, који га упућује на добро, који у његово срце насађује добре намјере, добре мисли, просвјетљује његов ум, оснажује његову вољу, упућује га на добро. Када човјек, поред свега тога, хоће да чини зло он га, привремено, оставља његовој вољи, не нарушава његову слободу, а чим човјек хоће да се врати Богу анђео чувар је, опет, са њим“, бесједио је Његово Преосвештенство.

По Владикиним ријечима, Свети арханђели чувају Цркву Божју, храмове Божје и хришћанске народе.

„Као што сваки хришћанин има анђела чувара, тако и сваки храм има анђела чувара, нарочито, они који су посвећени Светим анђелима, као што је овај древни свети храм. Данашњи празник нам свједочи о томе како анђели Божји, а нарочито војводе небеске војске Михаило, Гаврило и осталих девет чинова анђелских, које предводе арханђели, штите Цркву Божју“, рекао је Епископ Јоаникије, подсјетивши на догађај Чуда архангела Михаила, који данас наша Црква молитвено слави.

„Био је извор око којег су се скупљали хришћани ради исцјељења и укрепљења у вјери, а незнабошци су били завидни, јер су многи од њих примали вјеру хришћанску. Због тога су наврнули неку ријеку да потопи тај извор и цијелу долину са хришћанима који тамо живе“.

„Када је вода почела да захвата куће и тај извор, који је под заштитом небеских сила, сишао је Свети арханђел Михаило и направио пукотину у земљи, те се сва вода уклонила. На тај начин спасио је хришћане и тај извор сачувао. Тај спомен данас славимо, спомен Чуда Божјег које је Господ учинио ради вјерних слугу Његових“, нагласио је Владика, поручујући да ми хришћани не треба да се бојимо у овом свијету никога, само да се бојимо да се не огријешимо, јер, како је истакао, тада од нас одступа анђео Божји, Божја благодат, милост, а то је нешто најстрашније за човјека.

Слава овог светог храма јесте на сам празник Светог архангела Божјег Михаила, али су околности учиниле да је данашњи дан погоднији за сабирање.

„Ради братске љубави заказујемо у овај дан да буде сабор и на овај дан се Богу молимо, исто као и на Аранђеловдан, који је слава овог светог храма, мада тада може бити снијега и невремена. Доста народа, који је везан за ову светињу је далеко, у Подгорици, на приморју, Србији или иностранству али, када се сјећамо дана на који се сабирамо, онда се сабирамо у већем броју, и то је лијепо“, закључио је Његово Преосвештенство владика Јоаникије.

Он је захвалио мати игуманији Катарини са сестринством и Ђорђу Бијелићу, који је домаћин данашњег славља.

Освештан је и преломљен славски колач, а храмовна слава прослављена је уз трпезу хришћанске љубави.

Током свете службе у искушеничку мантију обучена је послушница Манастира Ивана Ристић.