Устоличен Епископ бихаћко-петровачки Сергије

На дан Сабора свих српских светитеља у цркви Светих апостола Петра и Павла у Босанском Петровцу устоличен Епископ бихаћко-петровачки г. Сергије.

Устоличен Епископ бихаћко-петровачки Сергије

Торжественом архијерејском Литургијом началствовао је Високодостоњејши Митрополит загребачко-љубљански Порфирије, а саслуживали су Преосвећена господа Епископи: бихаћко-петровачки Сергије, врањски Пахомије, шумадијски Јован, далматински и изабрани зворничко-тузлански Фотије, милешевски Атанасије, будимљанско-никшићки Јоаникије, брегалнички Марко, горњокарловачки Герасим, тимочки Иларион, умировљени средњоевропски Константин и канадски Георгије. Свечаном чину устоличења присуствовали су Преосвећена господа Епископи: бањалучки Јефрем, сремски Василије, канадски Митрофан, умировљени зворничко-тузлански Василије и изабрани Епископ далматински архимандрит Никодим.

Устоличен Епископ бихаћко-петровачки Сергије

Саслуживали су и архимандрити Серафим из манастира Рмња и Павле из манастира Ораховице (Епархија славонско-пакрачка); протојереји-ставрофори Миладин Тешановић из Епархије бихаћко-петровачке и Љубомир Ђошић из Епархије зворничко-тузланске; протођакони: Радојица Жагран (Епархија бањалучка), Никола Перковић (Епархија милешевска), Слободан Вујасиновић (Епархија сремска) и Иван Гашић (Епархија шумадијска), као и ђакон др Драган Радић, доцент на Православном богословском факултету Универзитета у Београду (Митрополија загребачко-љубљанска).

Устоличен Епископ бихаћко-петровачки Сергије

Величанственим пјенијем песме славе и хвале Господу узнели су чланови хора Јединство из Бањалуке, вођени диригентском руком редовног проф. Немање Савића.

Славски колач којим је обележена и слава Епархије преломили су митрополит Порфирије и владика Сергије.

Устоличен Епископ бихаћко-петровачки Сергије

Одлуку Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве о избору Његовог Преосвештенства г. Сергија за Епископа бихаћко-петровачког прочитао је Митрополит загребачко-љубљански Порфирије који је потом пренео честитке Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја устоличеном епископу Сергију и увео га у трон Епископā бихаћко-петровачких.

Устоличен Епископ бихаћко-петровачки Сергије

Митрополит Порфирије је пожелео владици Сергију да васпоставља Цркву Христову и народ свој, да служећи Господу и проповедајући Јеванђеље и Христову науку, укрепљује народ у вери. -Позвани сте да градите мостове међу људима и да будете први који прелази мост, казао је митрополит Порфирије и додао да је наша Православна Црква - Васељенска, а то значи отворена за све.

Устоличен Епископ бихаћко-петровачки Сергије

Новоустоличени Епископ бихаћко-петровачки Сергије поздравио је све присутне, заблагодарио на указаном поверењу, казујући приступну беседу и подсећајући на историјат страдалне Епархије бихаћко-петровачке, позивајући сав народ на окупљање око Господа Творца свега света.

Устоличен Епископ бихаћко-петровачки Сергије

Свечаном устоличењу присуствовали су представници Исламске заједнице, представници Римокатоличке Цркве, члан Предсједништва БиХ г. Мледен Иванић, генерални секретар Председника Србије г. Никола Селаковић, представници Влада Републике Србије, Републике Српске, Републике Хрватске, представници дипломатског кора, начелници општина, представници Oружаних снага БиХ, часно монаштово, многобројно свештенство и благочестиви народ Богом спасаване Епархије бихаћко-петровачке.