10. Септембар 2017.

У Манастиру Рођења Светог Јована Крститеља у Јасеновцу данас је одржана централна свечаност поводом Светих новомученика јасеновачких, који се обиљежавају 13. септембра.

Свеправославно Литургијско празновање Јасеновачких мученика

Свечаност је почела Светом архијерејском литургијом којом је началствовао Његово Високопреосвештенство митрополит Смоленски Исидор (Руска Православна Црква), Архиепископ Михаловско-кошицки Георгиј (Православна Црква Чешких и Словачких земаља) и више архијереја Српске Православне Цркве (митрополит загребачко-љубљански г. Порфирије, епископи: домаћи славонски г. Јован, врањски г. Пахомије, будимљанско-никшићки г. Јоаникије, тимочки г. Иларион, брегалнички г. Марко из ПОА) и свешетномонаси и свештеници из сестринских Православних Цркава и СПЦ.

Свеправославно Литургијско празновање Јасеновачких мученика

Након пригодних бесједа које су архијереји упутили вјерном народу ПОДСЈЕЋАЈУЋИ ИХ НА ПОТРЕБУ ДА ЖИВЕ У СВЈЕТЛОСТИ ХРИСТОВОГ ЈЕВАНЂЕЉА, служен је чин освештања славског колача и жита на хумци поред „Каменог цвијета“ а након тога приређено је послужење за све присутне у дворишту манастира.