У манастиру Косијерево прослављена Мала Госпојина, храмовна слава ове древне немањићке задужбине

Светом Литургијом, ломљењем славског колача и трпезом хришћанске љубави у манастиру Косијерево је прослављен празник Рођења Пресвете Богородице, храмовска слава ове древне светиње.

Свету Архијерејску Литургију је служио Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије уз саслужење бројног свештенства и свештеномонаштва Епархије будимљанско-никшићке и Румунске Православне Цркве.

Након причешћа бројних вјерника, Преосвећени Епископ је са свештенством благосиљао и преломио славски колач и жито, а онда се обратио архипастирском бесједом, поздрављајући уважене госте, браћу у Христу, из Румуније, Русије, Србије, вјерни народ из разних крајева Црне Горе и братске Херцеговине.

„Колики је значај празника Рођења Пресвете Богородице видимо и по овом данашњем слављу. Помињемо догађај који се догодио прије толико вјекова, али он има вјечни значај. Није био важан само за оно вријеме када се збило рођење Пресвете Дјеве Богородице, нико није знао шта Господ промишља осим, можда, њених светих родитеља Светих Јоакима и Ане који су у поодмаклим годинама добили ћерку Марију“.

„Овај празник значајан је по томе што је Господ у овај свијет послао Пресвету Дјеву Богородицу, која ће постати дом Његов, обиталиште славе Његове, постаће славнија од Небеских сила, анђела и арханђела, као што пјевамо у богослужбеним пјесмама Она је часнија од херувима и славнија од серафима и осталих Небеских сила. Смјестила је Несмјестивога у своју душу и у своје срце. Господ вјечни Логос, Творац Неба и земље примио је људску природу у Њеној пречистој, дјевичанској утроби силом Духа Светог, оваплотио се и постао човјек ради нас и ради нашег спасења“, казао је Епископ будимљанско-никшићки.

Владика је додао да све што је везано за Пресвету Богородицу за нас је свето, узвишено, величанствено и има вјечни значај, јер догађаји које је Господ устројио ради нас и ради нашег спасења, имају значај и дејство за сва времена.

„Данас, ми, овдје сабрани, у древној косијеревској светињи, на молитву ради славе Божје, ради заједништва у Христу Господу Спаситељу нашем осјећамо благодатно покровитељство Пресвете Богородице над овом светињом и над свима нама који се овдје сабирамо. Велики је значај овог великог празника и у овом нашем времену. Видимо својим очима како се обнови светиња косијеревска и сабор у манастиру Косијереву, који је једно вријеме био прекинут. У новије вријеме, милошћу Божјом и Пресвете Дјеве Богородице, сабира се овдје народ као на извор воде живе да се духовно напоји, обнови, да се просвијетли, умије и освјежи“, рекао је Владика Јоаникије.

Он је ријечима добродошлице поздравио госте данашњег сабрања: о. Касијана, игумана манастира Калугара, који, у пратњи са братијом и српском књижевницом Љубицом Рајкић, доноси благослов њиховог Владике Лучијана и чудотворну икону Мајке Божје из манастира Калугаре. Епископ Јоаникије је добродошлицу пожелио и гостима из Београда: конзулу Републике Србије у Црној Гори г.-дину Зорану Дојчиновићу, генералу проф. др Марјану Новаковићу, начелнику ВМА и професору Обрадовићу, поручивши да гдје има љубави и братског расположења не постоји даљина која ће браћу раздвојити.

Владика је захвалио Зорану Звицеру, домаћину славља који је, заједно са браћом и породицом, припремио све да се послије литургијског сабрања настави прослављање празника и заједничарење за трпезом љубави.

„Ова честита породица је са великом љубављу припремила све да ово славље наставимо како Бог заповиједа и да прославимо славу манастира Косијерево. Надамо се да ћемо следеће године имати још веће славље“.

„Припремамо се да затражимо благослов од Високопреосвећеног Митрополита да нам, са сестринством манастира Ждребаоника, за неку од наредних слава донесу мошти Светог Арсенија Сремца, наследника Светог Саве, који је дуго почивао под сводовима ове светиње. Када су његове мошти раније донесе у манастир Косијерево, памте се ријечи, да се тада сабрала сва Црна Гора и Херцеговина, говорило се да није било таквог славља у овим крајева од Косова до дана данашњег. Његов благослов је над овом светињом, а посебан је благослов што, већ неколико година, о. Касијан из манастира Калугаре, који је побратим са манастиром Косијерево, доноси чудотворну икону Мајке Божје“, бесједио је Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије.

Сабрање је настављено за трпезом братске љубави, са које се обратио Милорад - Мићо Ђапић. Уважене госте, вјерни народ и братственике поздравио је Зоран Звицер, домаћин славља. Честитке амбасадора Републике Србије у Црној Гори г.-дина Зорана Бингулца пренио је Зоран Дојчиновић, а задовољство што се на велики и дивни празник Рођења Пресвете Богородице налази, управо, на овом светом мјесту изразио је и проф. др Марјан Новаковић.

Одржан је пригодан културно–умјетнички програм.