Литургија у манастиру Шудикова

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Полагања појаса Пресвете Богородице, у сриједу 13. септембра 2017, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Шудикова.

Литургија у манастиру Шудикова

Владици је саслуживала братија манастира Ђурђеви Ступови.

Полагање појаса Пресвете Богородице

По успенију, Пресвета Богородица дала је свој појас апостолу Томи. Тај појас касније је пренијет у Цариград и чуван у запечаћеном ковчегу у цркви Влахерни. Овај ковчег није отворен све до времена цара Лава Мудрог (886-912), када је његова жена, царица Зоа, душевно обољела. Након једног виђења, пожељела је да се на њу стави појас Пресвете Богородице. Цар је умолио патријарха да отвори ковчег и како ставише појас на царицу, она одмах оздрави. Овај празник је установљен у спомен тог чуда.

Литургија у манастиру Шудикова

Један део тог појаса налази се у Грузији, у Зугдиду. Кћерка цара Романа исцијељена је, такође, помоћу појаса Пресвете Богородице, па када се удала за цара Абухаза Грузијског, понијела је један његов дио са собом.