Литургија у Ђурђевим Ступовима

Његово преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, на празник Светог Јоаникија Српског, у суботу 16. септембра 2017, служио је са свештеномонаштвом Свету архијерејску литургију у катедралном манастиру наше Епархије Ђурђевим Ступовима.

Литургија у Ђурђевим Ступовима

Јоаникије I (1272-1276; +1279) Он је био пратилац и ученик Светог Саве II, са којим је ишао на поклонички пут у Јерусалим, па и када је он постао хумски епископ. За архиепископа Србије изабран је 1272. године. У време његове управе Српском црквом, византијски цар Михаило VIII, који је обновио Византију (1261), са Латинима је склопио унију у Лиону 1274. После две године 1276. год. краљ Урош I (1243-1276) буде збачен са престола од сина краљевића Драгутина, коме није по обећању уступио пола своје државе. Тада се и он повлачи са архиепископског трона са краљем и пријатељем Урошем I, који ускоро умире као монах Симон. Затим је у Захумљу умро и архиепископ Јоаникије I. Њихова тела (мошти) пренела је краљица Јелена Анжујска и сахранила у манастиоу Сопоћанима, задужбини свог мужа, краља Уроша I.