Владика Јоаникије служио Литургију у манастиру Дубочица

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки и администратор милешевски Г. Јоаникије служио је на празник Светог пророка Самуила, у сриједу 2. септембра 2015, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Дубочица код Пљеваља.

Саслуживао му је јерођакон Сава Вукајловић, сабрат манастира Ђурђеви Ступови.

Владика Јоаникије служио Литургију у манастиру Дубочица

Средњовјековни манастир Дубочица, налази се у Отиловићима, 11 kmјугоисточно од Пљеваља. Смјештен је, непосредно, уз регионални пут Пљевља-Павино Поље-Бијело Поље. Првобитно се налазио уз лијеву обалу ријеке Ћехотине, крај села Дубочице, по којем је добио и име, међутим за потребе стварања вјештачког акумулационог језера измјештен је на садашњу локацију 1983.

Владика Јоаникије служио Литургију у манастиру Дубочица

Манастирска црква, посвећена Светом Николи изграђена је 1565. када је и живописана о чему свједочи сачувани фреско натпис изнад врата на западном зиду наоса. За изградњу цркве заслужан је игуман манастира јеромонах Павле и локално становништво.

Владика Јоаникије служио Литургију у манастиру Дубочица

Посебну пажњу привлаче манастирске фреске, иконостас и црквени мобилијар.
Спољашња једноставност манастира, који више подсјећа на кућу, карактеристична је за цркве подигнуте у вријеме турске окупације, када нијесу нијесу смјеле да привлаче пажњу.

Током свог вишевјековног постојања манастир је више пута страдао од Турака поготово у 18. вијеку.

Манастир Дубочица је познат по томе што је једно вријеме у њему служио Свети Василијe Острошки.